Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Industriální Brno známé i neznámé

Technické muzeum v Brně

09. 02. 2016 - 27. 02. 2016

Cyklus akcí o historii města - přednášky, exkurze, setkání pro seniory, aktivity pro děti.

Pracovníci Technického muzea v Brně k výstavě Mapa příběhů – Technické dědictví Moravy a Slezska připravili doprovodný program. Pod názvem Industriální Brno začíná v únoru a pokračuje až do dubna. Cyklus přednášek a exkurzí je určený dospělým, ale organizátoři samozřejmě nezapomínají ani na děti. Cyklus provede od počátků industrializace Brna přes období prosperity, krizové etapy až do novodobých dějin. Témata jsou různá – pivovarnictví, vlnařství a textilie, hornictví, hutnictví, potravinářství, energetika atp.

Program na únor:

9. 2. v 15.00 – přednáška Brno – Centrum vlnařské výroby Rakouska-Uherska i Československa s PhDr. Petrou Mertovou, Ph. D. Přednáška bude spojená s prohlídkou výstavy Mapa příběhů, listováním textilními vzorníky a diskuzí nad šálkem kávy. Účast je zdarma. TMB doporučuje registraci na tel. 541 421 428 nebo na e-mailu senklub@tmbrno.cz.

11. 2  v 16.30 – přednáška Počátky vlnařského průmyslu v Brně s Doc. PhDr. Bohumírem Smutným Dr. z Moravského zemského archivu v Brně. Uskuteční se ve velkém přednáškovém sále TMB, vstup je zdarma.

25. 2. v 16. 30 – přednáška Ohlédnutí za novodobou historií Brna (s důrazem na industrializaci města v 19. a 20. století) s Doc. PhDr. Františkem Čapkou, CSc. z Katedry Historie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Vstup  je zdarma. Přednáška se uskuteční ve velkém přednáškovém sále TMB.

27. 2. v 10.00 – exkurze Cesty piva v Brně s  Mgr, Petrem Holubem z Muzea města Brna. Sraz v 10.00 hod na Malinovského náměstí. Délka trasy se odhaduje na 120 min. V případě nepříznivého počasí bude trasa přizpůsobena aktuální situaci. Kapacita exkurze je omezená na 25 osob. Přihlášky na exkurzi telefonicky na číslech 541 421 418, 724 756 550 nebo mailem: valentova@tmbrno.cz.

O akcích v následujících měsících budeme informovat.

Textilní stroje z počátku 20. stol.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Stroje Leonarda da Vinci

08. 03. 2022 - 31. 12. 2022
Technické muzeum v Brně

Výstava v Technickém muzeu v Brně představuje technické vynálezy Leonarda da Vinciho. Unikátní výstavu, kterou tvoří 54 modelů technických zařízení sestrojených přesně podle plánů a návrhů renesančního myslitele Leonarda da Vinciho, představí od 8. 3. 2022 Technické muzeum v Brně. Modely byly zhotoveny zručnými italskými řemeslníky, a to pouze s využitím dobových materiálů a postupů. Výstavu již vidělo více než 3 milony návštěvníků v 21 zemích napříč Evropou. Instalace výstavy je umístěna na ploše více než 600 m2 výstavního sálu muzea. Třetina exponátů je interaktivních a jejich rozpohybováním děti i dospělí lépe pochopí matematické a fyzikální principy. Výstava nabídne kromě modelů i reprodukce slavných vývarných děl Leonarda da Vinciho: Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. Nabídku rozšíří 9 didaktických panelů s doplňujícími informacemi i audioviduální projekce.   Přímo v prostoru výstavy je připravena interaktivní sekce s názvem „Dílna Leonarda da Vinci“ s edukačními programy pro žáky a studenty škol všech stupňů, pro rodiny s dětmi i individuální návštěvníky. Zájemci se zde seznámí s obráceným písmem, jež používal da Vinci, vyzkouší si funkční technické vynálezy a některé z nich, jako např. speciální most bez použití jediného hřebíku, si dokonce sami vyrobí. Edukační oddělení TMB připravuje také online hru s názvem „Dvanáct tváří génia“, kterou si školáci mohou zahrát na tabletech a jednotliví návštěvníci prostřednictvím mobilních aplikací.   Technické muzeum v Brně nabídne ve výtvarně technické dílně i ve výstavním prostoru lektorované doprovodné programy, v nichž si lze vyzkoušet například namalovat obraz jako Leonardo da Vinci, včetně přípravy malířských potřeb a míchání vlastních barev. Účastníci programů proniknou rovněž do principu fungování budoucích fotoaparátů prostřednictvím camery obscury. Nadšení konstruktéři a modeláři se mohou v rámci dílen pustit i do výroby funkčního modelu da Vinciho padáku.   Výstavu Stroje Leonarda da Vinci Technické muzeum v Brně pořádá ve spolupráci s polskou produkční společností ARANEUS a nabízí ji svým návštěvníkům až do konce roku 2022.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.