Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Jak (se) lidé vážili

Technické muzeum v Brně

12. 02. 2018 - 13. 05. 2018

Výstava vah ze sbírky Ing. Jana Mynáře zachycuje historii vážení. Ve výstavě je k dispozici i interaktivní koutek, ve kterém si děti i dospělí mohou formou hry vyzkoušet a procvičit nejen znalosti, ale také postřeh a odhad.

Technické muzeum v Brně nabízí výstavu zaměřenou na váhy a vážení. Jan Mynář sbírá váhy zhruba 50 let. Svou první našel v seníku, když se v zimě schovával v Beskydech před mrazem a sněhovou bouří. Zaseknutý mincíř v trámu se stal jeho prvním exponátem.

V jeho sbírce jsou různé zajímavosti a kuriozity. Například přenosná váha původem ze Sovětského svazu na určení specifické váhy sněhu, z níž se dala následně určit pravděpodobnost  lavinového nebezpečí či váha na měření hmotnosti dobytka pomocí přepočtu délky zvířete. Sbírka Jana Mynáře obsahuje 168 kusů. Technické muzeum v Brně vystavuje její část.

Muzeum k výstavě připravilo interaktivní koutek, kde se zabaví děti i dospělí. Formou hry si vyzkoušíte a procvičíte nejen znalosti, ale také postřeh a odhad. Pro nejmenší máme připraveny puzzle, samozřejmě s tematikou vah. Větší děti mohou poznávat různé váhy nebo řadit předměty podle hmotnosti. Školáci si tu procvičí jednotky SI, zajímavé je také seznámení se starými jednotkami, jako byly palec, píď nebo libra.
Pro starší a zkušenější je připraven např. odhad hmotnosti předmětu, který si pak můžete zkontrolovat na digitální váze. Pokud si chcete výstavu užít opravdu důkladně, můžete vyhledávat jednotlivé váhy ve vitrínách podle detailů na obrázku. Pokud jste zvídaví, dozvíte se i něco z historie měření a vážení. Víte například, kde v České republice je uložen základní etalon (prototyp), ze kterého se odvozuje kilogram?
Speciální doprovodný program k výstavě nabízíme také pro školní a zájmové skupiny.

Doufáme, že si výstavu užijete a budete odcházet nejen s novými informacemi, ale také s dobrým pocitem z aktivně stráveného času.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.