Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Modely automobilů v měřítku 1:18

Technické muzeum v Brně

01. 01. 2016 - 31. 12. 2016

Technické muzeum v Brně hostí největší sbírku automobilových modelů v měřítku 1:18 v České republice.

Modely autíček od těch osobních, přes firemní, až po služby nabízí výstava Technického muzea v Brně s názvem Autíčka 1:18. V tomto měřítku zde zájemci naleznou přes tisíc modelů z celého světa. Modelů, které jsou vybavené přesně podle jejich skutečných reálných vzorů i v částech, které jsou na první pohled neviditelné - jako jsou třeba motory či vnitřní vybavení auta. Tak si lze dopodrobna prohlédnout stará i nová auta, protože mnohá z nich mají otevřenou kapotu. Např. lze vidět soubor policejních  aut bývalého východního bloku i  ze západu, hasičská auta, závodničky, samozřejmě osobní a také honosná auta pohřebních služeb včetně zařízení na převoz nebožtíků. Vše z různých časových období.

 

Majitel největší sbírky modelů  v měřítku 1:18 v České republice Antonín Malec shání, jak sám říká, tyto modely všude - dříve přes kamenné obchody, nyní přes e-shopy a když to nešlo jinak, tak si pro modely "dojel" třeba i do USA. Odtud si jednou přivezl 25 kusů modelů najednou. Mezi nejdražší modely patří hadraplán a pro  samotného sběratele má asi největší hodnotu růžové autíčko Toyoda, které získal v japonském Muzeu Toyota.

 Sbírka čítá celkem 1009 modelů a prvenství této sbírky v rámci České republiky potvrdila na konci roku 2015 registrace v České knize rekordů Agentury Dobrý den.

Více informací zde.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Stroje Leonarda da Vinci

08. 03. 2022 - 31. 12. 2022
Technické muzeum v Brně

Výstava v Technickém muzeu v Brně představuje technické vynálezy Leonarda da Vinciho. Unikátní výstavu, kterou tvoří 54 modelů technických zařízení sestrojených přesně podle plánů a návrhů renesančního myslitele Leonarda da Vinciho, představí od 8. 3. 2022 Technické muzeum v Brně. Modely byly zhotoveny zručnými italskými řemeslníky, a to pouze s využitím dobových materiálů a postupů. Výstavu již vidělo více než 3 milony návštěvníků v 21 zemích napříč Evropou. Instalace výstavy je umístěna na ploše více než 600 m2 výstavního sálu muzea. Třetina exponátů je interaktivních a jejich rozpohybováním děti i dospělí lépe pochopí matematické a fyzikální principy. Výstava nabídne kromě modelů i reprodukce slavných vývarných děl Leonarda da Vinciho: Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. Nabídku rozšíří 9 didaktických panelů s doplňujícími informacemi i audioviduální projekce.   Přímo v prostoru výstavy je připravena interaktivní sekce s názvem „Dílna Leonarda da Vinci“ s edukačními programy pro žáky a studenty škol všech stupňů, pro rodiny s dětmi i individuální návštěvníky. Zájemci se zde seznámí s obráceným písmem, jež používal da Vinci, vyzkouší si funkční technické vynálezy a některé z nich, jako např. speciální most bez použití jediného hřebíku, si dokonce sami vyrobí. Edukační oddělení TMB připravuje také online hru s názvem „Dvanáct tváří génia“, kterou si školáci mohou zahrát na tabletech a jednotliví návštěvníci prostřednictvím mobilních aplikací.   Technické muzeum v Brně nabídne ve výtvarně technické dílně i ve výstavním prostoru lektorované doprovodné programy, v nichž si lze vyzkoušet například namalovat obraz jako Leonardo da Vinci, včetně přípravy malířských potřeb a míchání vlastních barev. Účastníci programů proniknou rovněž do principu fungování budoucích fotoaparátů prostřednictvím camery obscury. Nadšení konstruktéři a modeláři se mohou v rámci dílen pustit i do výroby funkčního modelu da Vinciho padáku.   Výstavu Stroje Leonarda da Vinci Technické muzeum v Brně pořádá ve spolupráci s polskou produkční společností ARANEUS a nabízí ji svým návštěvníkům až do konce roku 2022.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.