Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Po tovaryšském chodníčku

Technické muzeum v Brně

20. 08. 2022

Prázdniny ještě nekončí! Technické muzeum v Brně připravilo na prázdninovou sobotu 20. 8. 2022 v kovárně v Těšanech program určený rodinám s dětmi, dědečkům a babičkám s vnoučaty.

Akce pro děti Po tovaryšském chodníčku v Barokní kovárně v Těšanech, kterou má ve správě Technické muzeum v Brně, se uskuteční v sobotu 20. srpna 2022 od 10.00 do 17.00.

Každý správný řemeslník se musel alespoň jednou za život vydat do světa na vandr, aby se naučil nové věci a trochu tzv. otrkal. Zveme proto děti i dospělé na putování za řemesly, aby nabyli zkušenosti a seznámili se s řadou řemesel vyrábějících ze dřeva a kovu vybavení pro domácnost, nářadí pro sedláky či další řemeslníky. Na své cestě se zastaví u truhláře, řezbáře, včelaře, perníkářky, hvězdáře, v textilní dílně a samozřejmě u kováře. Všude budou moci vyrobit malé výrobky nebo plnit nejrůznější soutěžní zadání.

Kováři zapálí oheň v autentické unikátní dvouohnišťové výhni a ukáží, jak se v Těšanech dříve pracovalo na kovadlině. To si ostatně vyzkouší i návštěvníci vlastnoručně. Truhlář s dětmi roztočí ruční soustruh a u hvězdáře se naučí orientovat na noční obloze, aby neztratili směr cesty… Potvrzení o absolvování tovaryšského vandru pak bude očekávat magistrátní úředník, aby svou voskovou pečetí stvrdil řádné vyučení nového tovaryše.

V minulosti patřili kováři spolu s truhláři, koláři, bednáři a dalšími mezi tradiční venkovské řemeslníky. Výrobu kol, sudů, vozů, truhel, skříní a jiných výrobků často vykonávat společně, ruku v ruce. V sobotu 20. 8. se budou moci návštěvníci přesvědčit o dovednostech současných řemeslníků. Uvidí například kováře Josefa Urbánka z Měnína, truhláře Adama Floriána, včelaře ing. Petra Nasadila a řezbáře Alexandra Slavíka z Krumvíře, který byl oceněn titulem Nositel tradice lidového řemesla Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici za uchovávání znalosti výroby vyřezávaných perníkářských forem. Dospělí i děti budou moci obdivovat historické výrobky a pracovní pomůcky v expozici a nadechnout se autentické atmosféry venkovské barokní kovárny v jednom z nejmenších skanzenů na Moravě.  

Těšíme se na Vás v Těšanech!

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.