Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Počátky sportu v Brně

Technické muzeum v Brně

28. 05. 2019 - 13. 10. 2019

Jak to bylo se sporty v Brně? Výstava se zaměřuje na historii i současnost veslařského sportu, cyklistiky, šermu a motorismu v našem městě.

Prostřednictvím těchto čtyř sportů chceme návštěvníkům ukázat, jak sporty v našem městě vznikaly, ale zároveň poodhalit i méně známou stránku, a to výrobu a vývoj sportovního náčiní. Vybrali jsme proto sporty, které se speciálně váží k technice.

V části věnované veslování si můžete prohlédnout unikátní, více než 100 let starou dřevěnou čtyřveslici, zavěšenou v centrální prostoru nad expozicí parních motorů, ale i například originální skif olympioničky Mirky Topinkové Knapkové, se kterým brněnská rodačka vybojovala na Letních olympijských hrách v roce 2012 v Londýně tu nejvyšší příčku. Vystavena je dokonce i její zlatá olympijská medaile. Součástí expozice je také speciální dílna, ve které kdysi veslice vyráběl stolař či tesař.
Dalším sportem, který ve výstavě najdete, je cyklistika, jeden z nejstarších sportů v Brně vůbec. Prohlédnout si můžete její historický vývoj od prvního dřevěného odrážedla „Draisina“ až po současná závodní kola. Vystavena je sbírka kol z doby kolem 1920, nechybí ani legendární Favorit či sportovní kola zn. BRUNA, vyrobená první moravskou továrnou na bicykly v Brně.
Motocyklům i dalším formám motorismu, jeho historii a událostem, které přispěly ke vzniku Masarykova okruhu, se pak  věnuje třetí část výstavy. Čtveřici sportů v Technickém muzeu v Brně uzavírá poměrně výjimečná sportovní disciplína – šerm, od jeho aristokratického původu až po jeho dnešní, sportovní podobu, kdy  zásah soupeře zaznamenává přístroj. Sami si budete moci vyzkoušet dobovou šermířskou helmu a pomocí vizualizace dokonce i „šermířský souboj“.

Pro děti i dospělé jsou k dispozici hrací stanoviště se sportovními kvízy – poznávat můžete legendární české sportovce nebo hádat, k jakému sportu slouží sportovní náčiní. Díky spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity mají příchozí možnost navštívit i malou „biometrickou laboratoř“, kde si sami změří procento svalové hmoty či tělesného tuku. Na několika sportovních stanovištích – trenažérech, si pak můžete otestovat svoji fyzickou zdatnost. Připravena je například simulace stoupání na kole, díky které si budou moci zájemci zajet část etapy Tour de France, či se virtuálně projet na kole brněnskými ulicemi. Cyklistické trenažéry jsou k dispozici díky organizaci Cesta za snem, z.s., a to i pro tělesně postižené návštěvníky, kteří si také mohou během výstavy změřit svoje síly.


 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.