Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Pohádková industriální sobota

Technické muzeum v Brně

12. 03. 2016

V sobotu 12. března 2016 bude Technické muzeum v Brně patřit dětem. Pohádková industriální sobota jim nabídne hrané a čtené pohádky, těm starším stanoviště s plněním úkolů. Vše s industriální tematikou.

Pohádková industriální sobota je součástí doprovodného programu Industriální Brno k právě probíhající výstavě Mapa příběhů – Technické dědictví Moravy a Slezska, která mapuje nejzajímavější technické památky z různých průmyslových oborů – výroby textilu, strojírenství, hutnictví, hornictví, energetiky, dopravy nebo potravinářství v období tzv. industrializace.

Při Pohádkové industriální sobotě, která bude od 10.00 do 17.00 probíhat v hlavní budově muzea na Purkyňově 105 (v prostorách výstavy Mapa příběhů i ve stálých expozicích), se děti s jednotlivými průmyslovými obory seznámí hravou a interaktivní formou. Např. na stanovišti věnovaném textilu si vyzkouší navléknout jehlu a přišít knoflík nebo se pokusí určit, které obrázky jsou spojeny s vlnou, bavlnou a hedvábím. Ve strojírenství vyzkouší spojovat matice a šrouby různých průměrů, budou hledat rozdíly v obrázcích technického rysu apod. Při hře se děti dozvědí zajímavé informace o průmyslové historii Brna a navíc si při jednotlivých aktivitách střídavě procvičí motoriku, postřeh i znalosti. Připraveny jsou i drobné odměny.

Akce může být pro rodiče a děti také podnětem k zamyšlení nad tím, jak vypadalo dětství v době industrializace, kdy byly děti zcela běžně využívány jako levná pracovní síla v továrnách, řemeslných dílnách či v zemědělství, a jak vypadá v současné době u nás a jinde v Evropě. Ne všude na světě je bezstarostné dětství plné her, učení a zábavy samozřejmostí.

 

Začátky divadelních představení:
10.00 a 11.00 – Divadlo Paravánek: Pec nám spadla
14.00 a 15.30 – Divadlo Kolárka: Poleť!

Pohádkové čtení a program na stanovištích budou probíhat po celý den.

Další informace průběžně najdete na Facebooku: událost Pohádková industriální sobota.

Pohled do výstavy Mapa příběhů – Technické dědictví Moravy a Slezska:

Návštěvníci výstavy Mapa příběhů  Pohled do výstavy – textilní stroje
 


Vyhledat muzeum


Aktuality

ROBOT2020

08. 12. 2020 - 01. 08. 2021
Technické muzeum v Brně

ROBOT2020 – pod tímto názvem připravilo Technické muzeum v Brně výstavní projekt k 100. výročí prvního vydání dramatu Karla Čapka R. U. R. (Rossum’s Universal Robots), kdy poprvé „zaznělo“ slovo robot, které následně zdomácnělo na celém světě. Sedm prohlídkových tras představí návštěvníkům všech věkových kategorií celkem 100 mikrotémat, robotů a interaktivních exponátů včetně výletů do historie, filmové, výtvarné i literární fantazie. Muzeum se sice soustředí na průmyslovou robotiku, kterou zastupují vybrané komerční firmy jako např. ABB, CLOOS, KUKA, Universal Robots…, ale také představuje ikonické robotické vynálezy světových firem a prototypy robotických systémů z tvůrčích dílen dvou ústavů Vysokého učení technického v Brně. „Pojem robot je také představený v kulturním kontextu jako součást literatury, filmu, výtvarného umění včetně komiksu a sci-fi,“ říká autorka a manažerka projektu Klára Šikulová. Pro dětského návštěvníka a školní skupiny vytvořili pracovníci edukačního oddělení Technického muzea v Brně zábavné interaktivní programy a od poloviny června se v předem daných časech konají komentované prohlídky výstavy. Zájemci si tak mohou výstavu projít s průvodcem a jeho robotickým pomocníkem jménem T1MB00. Robot T1MB00 provede návštěvníky výstavou zábavnou, odhlehčenou formou a během celé komentované prohlídky jim pokládá troufalé otázky. Za správné odpovědi ty nejpozornější návštěvníky odmění v závěru pamětní mincí, která byla vyrobena speciálně pro výstavu ROBOT2020. Komentované prohlídky jsou určené pro širokou veřejnost a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Rozpis časů prohlídek a více informací najdete na stránce: Komentované prohlídky výstavy ROBOT2020.                  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.