Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Slované na Staré huti – ukázky starých řemesel

Technické muzeum v Brně

28. 05. 2016

TMB pořádá na své památce Stará huť u Adamova atraktivní akci pro širokou veřejnost. Návštěvníci budou moci zhlédnout ukázky mnoha starých řemesel, která byla kdysi pro tuto krajinu typická.

Akce se koná v rámci 16. Setkání ve střední části Moravského krasu. Kromě jiného se návštěvníci budou moci podívat do běžně nepřístupných jeskyní ve Křtinském údolí a dozvědět se mnohé o přírodě Moravského krasu.

 

 

Program Technického muzea v Brně na národní kulturní památce Stará huť u Adamova:

– volně přístupná expozice železářství
– ukázková tavba v replice kusové železářské pece používané slovanskými hutníky
– pálení dřevěného uhlí v milíři
– pálení vápna v selské vápence
– kovářské zpracování výsledků předchozích taveb
– odlévání barevných kovů tradiční metodou do hliněných forem
– soustružení dřeva na replice středověkého pružinového soustruhu, řezbářství
– textilní technologie využívané v období raného středověku
– mletí obilí na ručním mlýnku
– pečení chleba v rekonstrukci středověké pece
– obrazy ze života starých Slovanů – Sdružení přátel historie DAGA
– botanická vycházkaDoprava mezi Adamovem, Starou hutí u Adamova a Býčí skálou bude zajištěna historickým autobusem ze sbírek Technického muzea v Brně.

Více na webových stránkách Technického muzea v Brně.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Stroje Leonarda da Vinci

08. 03. 2022 - 31. 12. 2022
Technické muzeum v Brně

Výstava v Technickém muzeu v Brně představuje technické vynálezy Leonarda da Vinciho. Unikátní výstavu, kterou tvoří 54 modelů technických zařízení sestrojených přesně podle plánů a návrhů renesančního myslitele Leonarda da Vinciho, představí od 8. 3. 2022 Technické muzeum v Brně. Modely byly zhotoveny zručnými italskými řemeslníky, a to pouze s využitím dobových materiálů a postupů. Výstavu již vidělo více než 3 milony návštěvníků v 21 zemích napříč Evropou. Instalace výstavy je umístěna na ploše více než 600 m2 výstavního sálu muzea. Třetina exponátů je interaktivních a jejich rozpohybováním děti i dospělí lépe pochopí matematické a fyzikální principy. Výstava nabídne kromě modelů i reprodukce slavných vývarných děl Leonarda da Vinciho: Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. Nabídku rozšíří 9 didaktických panelů s doplňujícími informacemi i audioviduální projekce.   Přímo v prostoru výstavy je připravena interaktivní sekce s názvem „Dílna Leonarda da Vinci“ s edukačními programy pro žáky a studenty škol všech stupňů, pro rodiny s dětmi i individuální návštěvníky. Zájemci se zde seznámí s obráceným písmem, jež používal da Vinci, vyzkouší si funkční technické vynálezy a některé z nich, jako např. speciální most bez použití jediného hřebíku, si dokonce sami vyrobí. Edukační oddělení TMB připravuje také online hru s názvem „Dvanáct tváří génia“, kterou si školáci mohou zahrát na tabletech a jednotliví návštěvníci prostřednictvím mobilních aplikací.   Technické muzeum v Brně nabídne ve výtvarně technické dílně i ve výstavním prostoru lektorované doprovodné programy, v nichž si lze vyzkoušet například namalovat obraz jako Leonardo da Vinci, včetně přípravy malířských potřeb a míchání vlastních barev. Účastníci programů proniknou rovněž do principu fungování budoucích fotoaparátů prostřednictvím camery obscury. Nadšení konstruktéři a modeláři se mohou v rámci dílen pustit i do výroby funkčního modelu da Vinciho padáku.   Výstavu Stroje Leonarda da Vinci Technické muzeum v Brně pořádá ve spolupráci s polskou produkční společností ARANEUS a nabízí ji svým návštěvníkům až do konce roku 2022.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.