Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Staroměstský orloj - v těchto dnech pouze v TMB

Technické muzeum v Brně

13. 06. 2017 - 31. 12. 2018

Mechanismy Karla Šebely opět oživují dioramata hudebních salonků či dílen, zachycující život v minulých stoletích. ( Dioráma je speciální model, který se snaží navodit dojem skutečnosti.)

Dva roky bude trvat oprava staroměstského orloje, ikony pražských památek. Turisté ani domácí ale nemusejí zoufat. Technické muzeum v Brně nabízí od 13. 6. 2017 zmenšený, ale fungující staroměstský orloj. V měřítku 1:10 jej zhotovil Karel Šebela, mimořádně nadaný mechanik, konstruktér, vynálezce a hodinář. Orloj je součástí výstavy TMB s názvem Mechanismy Karla Šebely. Jedná se již o čtvrtou výstavu spolupráce rodiny Šebelových a TMB.

Expozici Salon mechanické hudby, kde návštěvníci najdou stroje pana Šebely, tak nově doplňují např. hudební rokokový salonek (dioráma Mozart a klavíristka), hvězdáři s dalekohledy a astroláby (dioráma Altánek s vědci), hodinářská a ševcovská dílna, kinetické modely převodů s pomalým vějířem a se třemi písty, model obráběcích strojů s transmisí či Tajemný obraz…

 

Návštěvníci TMB mají tedy možnost prohlédnout si vystavený model, který v každou celou hodinu, stejně jako originál v Praze, odbije, otevře okénka s apoštoly a nakonec zakokrhá kohout a smrtka zatahá za zvonek.

V současné době je většina kinetických modelů, dioramat, modelů elektrických motorů, hodin a dalších exponátů  Karla Šebely součástí sbírek Technického muzea v Brně.

 

 

 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.