Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Začalo to kamenem – Z historie dopravního značení

Technické muzeum v Brně

12. 04. 2016 - 16. 06. 2016

Jak a kdy začalo dopravní značení v českých a moravských zemích? Nová výstava TMB s názvem Začalo to kamenem sleduje historický vývoj od 18. století do osmdesátých let 20. století, ale nevyhýbá se ani starším záležitostem a údajům.

Výstavu Začalo to kamenem její autor Bořivoj Sojka rozdělil do tematických celků jako např. milníky, rozcestníky, mýtníky, brzdové či hraniční kameny, mezníky, kilometrovníky, patníky, dopravní značení po roce 1900 a další.

Na jednotlivých příkladech vysvětluje vznik každého značení, jeho účel, tvar a vizualizaci. Existující kameny nelze vyjmout z daného místa a převézt, mnohé jsou pro svou historickou hodnotu chráněné, proto se výstava soustřeďuje zejména na snímky daného značení v dané lokalitě. Ovšem doplňují ji i přímé ukázky značkových kamenů.

Bořivoj Sojka se profesionálně věnuje dopravnímu značení a bezpečnostním systémům na silnicích. Teprve před několika lety se začal zajímat o historii a vznikla z toho výstava, kterou již mohli zhlédnout návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. TMB je druhou štací, jež nabízí široké veřejnosti tuto zajímavou tematiku.

Návštěvníci se mimo jiné dozvědí z dnešního pohledu i různé perličky, jako např. co to je čuba, kdy se objevily první výstražníky u nás, co obsahovalo ustanovení tereziánského patentu z roku 1778, jakou úlohu sehráli při tvorbě značení cyklisté a samozřejmě rozvoj automobilismu.


Vyhledat muzeum


Aktuality

ROBOT2020

08. 12. 2020 - 01. 08. 2021
Technické muzeum v Brně

ROBOT2020 – pod tímto názvem připravilo Technické muzeum v Brně výstavní projekt k 100. výročí prvního vydání dramatu Karla Čapka R. U. R. (Rossum’s Universal Robots), kdy poprvé „zaznělo“ slovo robot, které následně zdomácnělo na celém světě. Sedm prohlídkových tras představí návštěvníkům všech věkových kategorií celkem 100 mikrotémat, robotů a interaktivních exponátů včetně výletů do historie, filmové, výtvarné i literární fantazie. Muzeum se sice soustředí na průmyslovou robotiku, kterou zastupují vybrané komerční firmy jako např. ABB, CLOOS, KUKA, Universal Robots…, ale také představuje ikonické robotické vynálezy světových firem a prototypy robotických systémů z tvůrčích dílen dvou ústavů Vysokého učení technického v Brně. „Pojem robot je také představený v kulturním kontextu jako součást literatury, filmu, výtvarného umění včetně komiksu a sci-fi,“ říká autorka a manažerka projektu Klára Šikulová. Pro dětského návštěvníka a školní skupiny vytvořili pracovníci edukačního oddělení Technického muzea v Brně zábavné interaktivní programy a od poloviny června se v předem daných časech konají komentované prohlídky výstavy. Zájemci si tak mohou výstavu projít s průvodcem a jeho robotickým pomocníkem jménem T1MB00. Robot T1MB00 provede návštěvníky výstavou zábavnou, odhlehčenou formou a během celé komentované prohlídky jim pokládá troufalé otázky. Za správné odpovědi ty nejpozornější návštěvníky odmění v závěru pamětní mincí, která byla vyrobena speciálně pro výstavu ROBOT2020. Komentované prohlídky jsou určené pro širokou veřejnost a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Rozpis časů prohlídek a více informací najdete na stránce: Komentované prohlídky výstavy ROBOT2020.                  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.