Začalo to kamenem – Z historie dopravního značení

Technické muzeum v Brně
12. 04. 2016 - 16. 06. 2016
Jak a kdy začalo dopravní značení v českých a moravských zemích? Nová výstava TMB s názvem Začalo to kamenem sleduje historický vývoj od 18. století do osmdesátých let 20. století, ale nevyhýbá se ani starším záležitostem a údajům.
Výstavu Začalo to kamenem její autor Bořivoj Sojka rozdělil do tematických celků jako např. milníky, rozcestníky, mýtníky, brzdové či hraniční kameny, mezníky, kilometrovníky, patníky, dopravní značení po roce 1900 a další.
Na jednotlivých příkladech vysvětluje vznik každého značení, jeho účel, tvar a vizualizaci. Existující kameny nelze vyjmout z daného místa a převézt, mnohé jsou pro svou historickou hodnotu chráněné, proto se výstava soustřeďuje zejména na snímky daného značení v dané lokalitě. Ovšem doplňují ji i přímé ukázky značkových kamenů.
Bořivoj Sojka se profesionálně věnuje dopravnímu značení a bezpečnostním systémům na silnicích. Teprve před několika lety se začal zajímat o historii a vznikla z toho výstava, kterou již mohli zhlédnout návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. TMB je druhou štací, jež nabízí široké veřejnosti tuto zajímavou tematiku.
Návštěvníci se mimo jiné dozvědí z dnešního pohledu i různé perličky, jako např. co to je čuba, kdy se objevily první výstražníky u nás, co obsahovalo ustanovení tereziánského patentu z roku 1778, jakou úlohu sehráli při tvorbě značení cyklisté a samozřejmě rozvoj automobilismu.
