Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Železná opona 1948–1989

Technické muzeum v Brně

12. 11. 2019 - 03. 05. 2020

Výstava poskytuje základní orientaci v historii železné opony, a to všem zájemcům bez ohledu na hloubku jejich vstupních znalostí.

Výstava Technického muzea v Brně mapuje železnou oponu od jejího vzniku v roce 1948 až po její pád v listopadu 1989. Zaměřuje se na ženijně technické zařízení a jeho fungování od zahájení budování v roce 1952 až po konec fungování v roce 1989 a další technické prostředky používané při ostraze hranic příslušníky Pohraniční stráže. Prostor ve výstavě dostaly i konkrétní osudy lidí, kteří se pokusili železnou oponu překonat, ať již byla jejich snaha úspěšná či neúspěšná. Část výstavy se zaměřuje na rakouský pohled na železnou oponu a představuje způsob ostrahy a služby rakouských bezpečnostních složek, každodennost na rakouské straně hranice z pohledu obyvatel Rakouské republiky. Popisuje také situaci československých občanů po útěku do Rakouska – životní podmínky v uprchlických táborech či každodennost v nich.

Dominantními exponáty výstavy jsou repliky rotní signální stěny U-80 vyhotovené podle Jednotného typového profilu signální stěny (doplněk předpisu OSH-VI-2-sign) a třístěnný drátěný zátaras EZOH (elektrické zařízení ochrany hranic) a další technické prostředky používané na hranicích, např. ocelový rozsocháč či železobetonový jehlan.

Výstava poskytuje základní orientaci v historii železné opony, a to všem zájemcům bez ohledu na hloubku jejich vstupních znalostí. Hlavní důraz je kladen na přehlednost a stručnost textů, které doplňují další informace v podobě infopointů. Ve větší míře je použito audiovizuální techniky, v níž se promítají autentické filmové záznamy. Kombinace trojrozměrných předmětů, zákonů, příruček, dokumentárních filmů i svědectví umožňuje, aby každý návštěvník našel formu sdělení, která mu nejvíce vyhovuje, zároveň však vytváří i velmi působivou, sladěnou mozaiku.

K výstavě je připraven také interaktivní program pro všechny věkové kategorie. Nejmenší děti tu najdou kostky, puzzle nebo omalovánky, ty odrostlejší pak různé křížovky, doplňovačky, kartičky s obrázky, mohou vstoupit do budky strážní věže s úkoly, vyzkoušet aktivity v kasárnách nebo hledat chyby na nástěnce. Stanoviště jsou označena viditelným symbolem, jsou samoobslužná, obsahují i správné řešení.

Pro školní a zájmové skupiny je k výstavě připraven speciální edukační program s názvem „Za ostnatým drátem“. Program je připravený ve dvou variantách – pro mladší i starší žáky/studenty. Více informací najdete na webové stránce Vzdělávací programy k aktuálním výstavám.

     

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.