Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Slavnostní znovuotevření Velké synagogy v Plzni

Velká synagoga

Akce se koná od 18.00 ve Velké synagoze v Plzni Slavnostní znovuotevření se uskuteční 10. dubna 2022. V 17.00 vyjde průvod se svitkem Tóry, která bude tímto přenesena ze Staré do Velké synagogy. Od 18.00 bude následovat program spojený s koncertem.

Záštitu nad slavnostním znovuotevřením převzali předseda vlády České republiky Petr Fiala a ministr kultury České republiky Martin Baxa.
Plzeňská synagoga je významnou kulturní památkou nejen České republiky, ale i celé Evropy: řadí se mezi pět největších synagog na světě. Společně s kostelem sv. Bartoloměje je dominantou města Plzně.
Od roku 2019 zde probíhala komplexní rekonstrukce vnitřních prostor a souběžně i oprava přilehlého Rabínského domu. Celkové náklady na opravu dosáhly 100 milionů korun, majoritní podíl byl hrazen prostřenictvím dotací Evropské unie (IROP), zbylou část hradila Židovská obec Plzeň.
Projekčně stojí za revitalizací architektonický Atelier Soukup, Opl, Švehla.
Tóra, která se bude do svatostánku ve Velké synagoze vkládat je největší v Plzni. O tom, že plzeňská Tóra není z Plzně jsme se dozvěděli teprve před několika týdny a pokud Vás detektivní bádání po jejím osudu zajímá, přijďte 6. dubna od 18.00 do Domu šámese u Staré synagogy, kde pořádáme besedu na toto téma.
Svitek byl nedávno díky sbírce OZDOBME NAŠI TÓRU vybaven novou korunou, štítem a ukazovátkem. Autorem a realizátorem návrhu je český návrhář a šperkař Petr Vogel. Na tvorbě ozdob se podílel i významný český klenotník a šperkařský mistr Jiří Urban. 

Vyhledat muzeum


Aktuality

Židovské hřbitovy - Polabí 1.


Velká synagoga

Akce začíná v 17.00 v Rabínském domě Palackého 442/3, Plzeň 301 00 Vchod mezi kebabem a Akvaterou 9. 9. 2024 - 17.00 / pondělí Polabí 1. přednáška Václava Freda Chvátala Tentokrát zavítáme do Polabí, které díky vysoké hustotě osídlení poskytovalo dobré možnosti podnikání i pro židovskou komunitu. V době tereziánských represí se Polabí stalo azylem mnoha židovských rodin, vyhnaných z Prahy. Navštívíme hřbitovy Postřižín, Spomyšl, Brandýs, velký a významný hřbitov v Mladé Boleslavi, a také malý, téměř zapomenutý hřbitůvek v Bosyni, jehož záhada zatím zůstává neobjasněná. 30 Kč na místě

Přečíst více

Přednáška : Hudební nástroje v Bibli


Velká synagoga

Akce začíná v 17.00 v Rabínském domě. Palackého 442/3, 301 00, Plzeň Vchod mezi kebabem a Akvaterou přednáší Michaela Augustinová Hudba byla běžnou součástí života starých Hebrejců, pojila se s uctíváním Hospodina, s válkou i společenskými událostmi. Pravděpodobně nejznámějším židovským nástrojem se stal šofar a král David proslavil též strunný nástroj kinnor, tím však bohatý instrumentář zdaleka nekončí. Které další hudební nástroje provázely Izrael za biblických časů? Základ znalostí poskytuje sama Bible, doplňuje ji archeologie a komparativní etnomuzikologie. 30 korun českých na místě

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.