Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Theodicea - aneb proč Bůh dopouští zlo?

Velká synagoga

Akce začíná v 17.00 v Rabínském době za Velkou synagogou Rabínský dům Palackého 442/3, Plzeň, 301 00 Vchod mezi Kebabem a Akvaterou

přednáška Věry Tydlitátové
Jednou z nejobtížnějších otázek teologie, filozofie a dějin je, proč dobrý Bůh dopouští na světě, který stvořil jako dobrý, tolik zla. O odpověď se pokoušely staré mezopotámské mýty, biblická kniha Jób i řada folozofů. Aktuální se tato otázka stala zejména po šoa. Odpovědi jsou různé a žádná nás plně neuspokojuje. Musíme se však ptát dál.
30,-

Vyhledat muzeum


Aktuality

Damašská aféra


Velká synagoga

Akce začíná v 18.00 - přednáška Věry Tydlitátové Rabínský dům v Plzni Palackého 442/3, Plzeň, 301 00 Za Velkou synagogou Vchod mezi Akvaterou a Kebabem V Damašku 5. února 1840 zmizel francouzský občan, převor františkánského kláštera v Damašku otec Thomas, a jeho sluha. Protože k události došlo před Pesachem, objevilo se obvinění z rituální vraždy, importované z Evropy. Třináct významných představitelů židovské komunity bylo neprávem obviněno, uvězněno a mučeno. Někteří z obviněných zemřeli na následky mučení a jeden byl přinucen ke konverzi k islámu. Následně také rozčilený damašský lid napadl synagogu v předměstí Džabar, raboval a zničil svitky Tóry. 30,- na místě Koná se v rámci Evropských dnů židovské kultury.

Přečíst více

Židovské hřbitovy - Východní Čechy 2. díl


Velká synagoga

Akce začíná v 18.00 Rabínský dům Palackého 442/3, Plzeň, 301 00 Vchod mezi kebabem a Akvaterou 30,- na místě Koná se v rámci Evropských dnů židovské kultury VÝCHODNÍ ČECHY 2. - GOLČŮV JENÍKOV, SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU, ČÁSLAV Tři židovské hřbitovy na pomezí Středních a Východních Čech jsou navzájem propojeny svými dějinami. Jeníkov, později nazvaný Golčův, byl původně středověkou vsí na významné stezce spojující Čechy s Moravou. Staré jsou i dějiny jeho židovského osídlení. Čáslavská židovská obec byla téměř stejně stará, avšak dnešní hřbitov i synagoga jsou výrazně mladší. Bohatou i pohnutou židovskou historií se může pochlubit i Světlá nad Sázavou a osudy jejího hřbitova se v naší době překvapivě propojily se Středními Čechami.

Přečíst více

Velká synagoga & Plzeňská filharmonie


Velká synagoga

Akce začíná v 19.00 ve Velké synagoze v Plzni. Sady pětatřicátníků 11, Plzeň Židovská obec v Plzni a Plzeňská filharmonie Koncert Plzeňské filharmonie ve Velké synagoze je ten koncert, který si rozhodně nemůžete nechat ujít. Připraven je zajímavý program: Wojcech Killar: Orawa Maurice Ravel: Cikán, koncertní rapsodie pro housle a orchestr Felix Mendelssohn-Bartholdy: Hebridy, koncertní předehra, op. 26 Dmitrij Šostakovič / Rudolf Baršaj: Komorní symfonie, op. 110a Olga Alicja Osmolińska: housle Chuhei Iwasaki: dirigent Plzeňská filharmonie

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.