
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě (VMG) sídlí v areálu bývalého augustiniánského kláštera, založeném v roce 1627 Albrechtem z Valdštejna. Na areál navazuje jednolodní kostel Všech svatých. Výstavba rozsáhlého klášterního komplexu trvala téměř 140 let. Na konci 17. století byla vybudována kaple P. Marie Loretánské, která se po rekonstrukci v roce 2000 znovu otevřela pro návštěvníky.
Loretánskou kapli obklopuje ambit s křížovou chodbou, kaplemi v nárožích a Svatými schody. Dnes tyto prostory slouží k pořádání pravidelných výstav.
Nedílnou součástí muzea je i klášterní zahrada, která je veřejně přístupná. Má rozlohu 5956 metrů čtverečních, je řešena v pojetí renesančně-francouzských zahrad v čistých liniích zelených ploch a pěších komunikací. Centrální část tvoří zahradní divadlo /amfiteátr/, které navazuje na stavbu kulturního domu Crystal. Na zelených plochách jsou vysázeny okrasné květiny a léčivé vonné byliny. Přivonět si můžete k dobromysli, levanduli, mateřídoušce, šalvěji, třezalce, tymiánu. Pěší komunikace lemují nízké živé ploty a živé obruby. Do areálu zahrady byly přemístěny sochy z různých míst okresu a tvoří tak jedinečný soubor regionálních skulptur, který představuje poměrně kvalitní odkaz regionální sochařské produkce.
Otevírací doba:
leden - únor | zavřeno | |
březen - duben | středa - neděle | 9 - 12 a 13 - 17 |
květen - září | úterý - neděle | 9 - 12 a 13 - 17 |
říjen - prosinec | středa - neděle | 9 - 12 a 13 - 17 |
Průměrná doba prohlídky - 2,5 h |
Expozice:
Těžba uranu na Českolipsku - NOVĚ OTEVŘENO
Historická - historie Českolipska do roku 1945
Přírodovědná - Svět hmyzu a pavoukovců, Geologie a mineralogie, Svět moří a oceánů, Příroda Českolipska, Zvířata z celého světa
Archeologická - archeologie Českolipska
Kovářská - exponáty z dílen kovářů od 15. - 19. století
Na chalupě u Vladimíra Menšíka - vzpomínková expozice na Vladimíra Menšíka je sestavena z původního nábytku a předmětů z chalupy rodiny Menšíkových č. p. 6 v Dolní Polici.
Knihařská dílna - knihařská dílna po knihvazači Miloši Vítkovi v prostorách ambitu
Výstavní prostory:
Galerie a galerie Jídelna - Výstavní prostory se nacházejí v bývalém refektáři (jídelně) klášterního komplexu, kde muzeum sídlí, a rovněž v přiléhající chodbě. Galerie Jídelna se svým zaměřením nevyhraňuje vůči žádnému uměleckému směru jako malba, plastika, performance, fotografie, ale naopak se snaží pojmout a prezentovat umění ve všech podobách v celé své různorodosti. Galerie oslovuje jak autory mladé nastupující generace, tak i autory známé a zavedené.
Galerie Chodba
3. 3. - 29. 5. ● KOMenský v KOMiksu
Galerie Jídelna
3. 3. – 12. 6. ● Setkávání
Ambit
2. 4. – 13. 11. ● Konvergence - vyvřeliny a naplaveniny
Maštálková síň
3. 3. - 31. 7. ● Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku
Zaměření: vlastivědné
Diskusní příspěvky

Motýlí noc
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Motýlí noc – vzdělávací akci určenou nejen pro odborníky, ale také pro širokou veřejnost a především pro rodiny s dětmi. od 19.00 hod v Prysku v penzionu U Šmídů Ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a Entomologický klub při Labských pískovcích – Pobočka České společnosti entomologické, pořádají Motýlí noc – vzdělávací akci určenou nejen pro odborníky, ale také pro širokou veřejnost a především pro rodiny s dětmi. Na co se návštěvníci mohou těšit? Na světelné odchytové plochy instalované v údolí Pryského potoka, na determinaci zachyceného hmyzu a také na populárně naučný výklad. „Připravena bude také expozice Severočeská entomologie a zájemci si mohou přinést k odborné determinaci také vlastní entomologické sběry z domácích lapačů či okenních parapetů,“ doplňuje Lukáš Blažej, muzejní zoolog bezobratlých. Přednáškový program mimo venkovní prostor bude zázemím i při případné nepřízni počasí. Pro noční pohyb venku doporučujeme vzít si vlastní baterku. Program je zdarma a za finančního přispění Libereckého kraje. Více informací můžete před akcí získat u zoologa bezobratlých VMG CL Bc. Lukáše Blažeje (blazalukas@gmail.com, +420 739 089 629).

Setkávání
27. 06. 2022 - 18. 09. 2022Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Setkávání – společná výstava obrazů čtyř umělců, čtyř rozdílných osobností, které se výjimečně sejdou v jednom prostoru galerie Jídelna. Jana Heřmanová se narodila v roce 1970 v Liberci. Po studiu oděvního výtvarnictví strávila dva roky studia na Technické univerzitě v Liberci a nakonec si dokončila vzdělání na Masarykově univerzitě jako arteterapeut. Základy kresby a malby se učila pod vedením Jiřího Látala, ředitele Vyšší odborné školy restaurování v Litomyšli. Maluje převážně olejomalby, ráda však pracuje i s jinými technikami malby, kresby, grafiky a malby na hedvábí. Její obrazy jsou víceméně realistické, využívá však i symbolismus a jako arteterapeut se snaží pracovat s prožitkem a výtvarně jej zaznamenat. Kromě malby se aktivně věnuje práci se sklem – umělecké vitráži a také vlastní volné keramické tvorbě. Miroslav Pangrác ml. se narodil 9. ledna 1967 v Praze. Od útlého věku získával zkušenosti v ateliéru svého otce, akademického sochaře, a v ateliérech rodinných přátel malířů a sochařů. Dnes pracuje v poklidu svého malého žižkovského ateliéru. Hledá skrytou krásu ve tvarech a symbolech ve spojení s barevným souzněním. Jeho primární malířskou technikou je malba akrylem a olejem, jak na kartonu, tak i na rozměrných plátnech, maluje v cyklech. Daniel Váchal se narodil 25. 8. 1969 v Ústí nad Labem. V současné době se kromě volné výtvarné tvorby věnuje tvorbě a malbě vitráží, historické vitráže také restauruje. Žije a tvoří v Kamenickém Šenově. Výtvarník s výrazným a osobitým rukopisem, má rád velký formát a do svých maleb stylizuje biblické i světské děje a postavy. Inspiraci čerpá z mytologie, náboženství, historie, běžných životních situací a osobních prožitků, ale také z podvědomí, snů a duchovních vizí. Milan Pokorný se narodil v roce 1959. Nyní žije a maluje v Radimovicích u Želče v jižních Čechách. Vzdělání v oborech výtvarných se mu dostalo od docenta Jaroslava Kříže a odborného asistenta Rudolfa Riedlbaucha v Ústavu výtvarné tvorby Fakulty architektury ČVUT v Praze. Další náhled i orientaci získával od Jiřího Ševčíka a Rostislava Šváchy. To ovlivnilo jeho následné životní putování za uměním. Nejprve do Divadla na Vinohradech a poté k Československým cirkusům a varieté. Do roku 2019 pracoval v polygrafii. Námětová různost obrazů ukazuje na autorovo pozorovatelské založení. Setkáváme se tak s osobitou krajinou, s figurou, také s filozofickým zamyšlením nad lidským údělem, povahou a vztahy, ale i s náboženskými a potažmo všelidskými vztahy.

Komenský v komiksu
27. 06. 2022 - 30. 09. 2022Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Výstava, která se koná k výročí 430 let od narození Jana Amose Komenského (1592–1670), komiksovým způsobem představuje životní příběh a dílo Učitele národů. KOMenský v KOMiksu – kreslený život „Učitele národů“ Symbolicky na Mezinárodní den dětí, tedy 1. 6., se ve Vlastivědném muzeum a galerii v České Lípě otevře unikátní výstava o J. A. Komenském, která zdaleka není určena jen dětem a mladé generaci. Putovní výstava bude obohacena vzácnými knihami a portrétem Komenia z muzejních sbírek. Výstava, která se koná k výročí 430 let od narození Jana Amose Komenského (1592–1670), komiksovým způsobem představuje životní příběh a dílo Učitele národů. Rozsáhlý prostor českolipské galerie Chodba tak zpřístupní známé i méně známé historické události vztahující se ke Komenského životu. Vlastivědné muzeum expozici doplní o knihy ze 17. a 18. století, mezi nimiž návštěvníci naleznou i nejznámější z Komenského titulů Labyrint světa a ráj srdce, Bránu jazyků otevřenou a Orbis pictus, či učebnice Paula Conopaea, profesora gymnázia a převora kláštera v České Lípě. Příběh J. A. Komenského sepsala Klára Smolíková, svými obrazy ho doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. Výstavu doplňují interaktivní prvky, jejichž autorkou je Andrea Koblasová. Pro dětské návštěvníky budou připraveny pracovní listy k výstavě, na školní třídy se těší muzejní edukátoři. V návaznosti na výstavu vyšla v nakladatelství Portál kniha S Komenským do komiksu, oceněná Zlatou stuhou za literární zpracování v kategorii literatura faktu pro děti a mládež. Kniha s podtitulem Únikovka s Amosem bude k zakoupení v muzejní pokladně. Výstava je zapůjčena z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského a potrvá do 30. 9. 2022.
Kontakty
Adresa:
nám. Osvobození 297/1
470 01 Česká Lípa
Email:
Telefon:
+420487824145
Oficiální stránky muzea:
Výsledky hodnocení
Expozice a výstavy |
4,7
|
Lidé v muzeu |
4,7
|
Služby návštěvníkům |
4,3
|
Doprovodné akce |
0,0
|
Zobrazit všechna hodnocení muzea (3) |
