Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

PARDUBICKÝ FOTOGRAF JOSEF PÍRKA

Zámek Pardubice (Východočeské muzeum v Pardubicích)

25. 06. 2015 - 31. 01. 2016

Na hlavní sezonu 2015 jsme připravili unikátní výstavu věnovanou vynikajícímu pardubickému fotografovi Josefu Pírkovi (1861-1942), jehož dílo je dodnes odbornou veřejností vysoce hodnoceno.

Východočeské muzeum připravilo na hlavní sezónu výstavu historických fotografií autora Josefa Pírky, který působil v Pardubicích od 80. let 19. století do 30. let 20. století. Bez nadsázky lze říci, že patřil mezi nejvýznamnější pardubické fotografy a bývá považován za jednoho ze zakladatelů sportovní fotografie. Ačkoli od jeho smrti uplynulo více než sedmdesát let, jeho práce má mezi odbornou veřejností stále mimořádně vysoký kredit. Východočeské muzeum má to štěstí, že ve svých fondech uchovává jedinečné skleněné negativy z fotografovy pozůstalosti.  Převážně z nich je sestavena tato mimořádná prezentace.
Přestože je Josef Pírka známý především snímky parforsních honů a Velké pardubické, tematika, kterou se zabýval, byla velmi široká. Díky uměleckým ambicím se v jeho tvorbě objevily záběry přírodních scenérií, romantických zákoutí nebo rázovitých pardubických postaviček. Unikátní výstava představuje průřez celou jeho rozmanitou tvorbou. Vystaveny jsou jak originální pozitivy, tak kontakty ze skleněných negativů, z nichž mnohé nebyly veřejnosti dosud nikdy představeny.

    


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.