Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného

Galerie Václava Chada (Zlínský zámek)

Komentovaná prohlídka výstavy Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného. Výstavou provede kurátor Jan Hosnedl.

Zlínský zámek vystavuje tvorbu Bohumila Konečného, řečeného Bimba, ilustrátora Foglarových knih i malíře baťovských reklamních plakátů

Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného představí okolo 150 originálních děl, především ilustrací dobrodružné literatury a maleb krásných žen. Výstava je součástí doprovodného programu 59. ročníku Zlín Film Festivalu a potrvá až do 31. července 2019. Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy proběhne 24. května v 17 hodin.

V dubnu 2018 uplynulo 100 let od narození Bohumila Konečného, výjimečného malíře a ilustrátora 2. poloviny 20. století. Výstava s názvem Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného představí návštěvníkům zámku ve Zlíně na sto padesát děl tohoto znovu objeveného malíře, a to především ilustrace dobrodružné literatury a maleb krásných žen.

Konečný, již od dětství nazývaný Bimba, proslul také jako ilustrátor děl Jaroslava Foglara a dobrodružných povídek Otakara Batličky, časopisů Vpřed, Ahoj, Rozruch či Mladý hlasatel. Na počátku 40. let vyhrál konkurs na reklamního malíře u firmy Baťa a tři roky žil a tvořil ve Zlíně. Později byl autorem budovatelských plakátů, ale také prvních českých pin-up girls a erotických kreseb. Mezinárodní věhlas mu paradoxně přinesl až skandál okolo mystifikační knihy „Octobriana and the Russian underground“ vydané v Londýně. Stala se kultovní záležitostí, kterou se inspirovali mimo jiné David Bowie či Billy Idol.

Kája Saudek, nekorunovaný král českého komiksu, Bimbův význam pro historii nejen české kresby a ilustrace lapidárně shrnul: „Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.“

Výstava Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného obsáhne široký záběr Konečného tvorby a představí jeho mistrovské dynamické ilustrace dobrodružných povídek a románů i kreseb a maleb krásných žen. V expozici zájemci najdou řadu unikátních, dosud nikdy nevystavených originálů včetně několika baťovských plakátů i dokumentů z rodinného kruhu, promítat se bude dokumentární film o autorovi. K putovní výstavě byla vydána i obsáhlá publikace Jana Hosnedla, jejíž druhé vydání bude ve Zlíně slavnostně pokřtěno 19. června.

Výstava navazuje na úspěšné výstavy, které proběhly v roce 2019 v Mariánské Týnici na severním Plzeňsku, v galerii Villa Pellé v Praze a v Galerii Jiřího Trnky v Plzni. Cyklus výstav Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného připravil kurátor Jan Hosnedl a Středoškolský klub při gymnáziu v Plzni ve spolupráci se Zlínským zámkem a dalšími institucemi.

Výstava na Zlínském zámku potrvá až do 31. července 2019. Přístupná je ve 2. nadzemní podlaží zámku vždy od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Během Zlín Film Festivalu je otevírací doba denně od 9 do 17 hodin. Komentované prohlídky s kurátorem výstavy Janem Hosnedlem proběhnou 24. května, 19. června a 31. července, vždy v 17 hodin. Vstupné na výstavu pro dospělé činí 100 Kč, snížené 60 Kč, rodinné vstupné je za 240 Kč.

 

O autorovi:

Bohumil Konečný (*1918 v Plzni, †1990 v Kožlanech) je výrazný český malíř a ilustrátor. Přezdívka Bimba pochází z italštiny a dal mu ji jeho otec. Již od dětství projevoval výrazný výtvarný talent. Jeho studia na Akademii výtvarných umění skončila za německé okupace uzavřením všech vysokých škol.

Bimba Konečný vytvořil mnoho ilustrací pro časopisy Ahoj, Rozruch i Foglarova Mladého hlasatele, známá je jeho obálka s Rychlými šípy z poválečného časopisu Vpřed. V časopisech Mladý Hlasatel a Vpřed ilustroval zejména dobrodružné povídky Otakara Batličky. Později ilustroval knižní výbory jeho díla i řadu knih svého přítele Jaroslava Foglara.

Ve 40. letech se věnoval reklamní tvorbě – pracoval ve Zlíně pro firmu Baťa. V 50. letech vytvořil přes 200 plakátů propagující naše firmy (Prazdroj, Barum, Sigma Pumpy a další) v kapitalistické cizině. Kreslil plakáty, propagační materiály pro exportní výrobky, a dokonce pin-up girls - přitažlivé sexbomby, které svými vnadami pomáhaly propagovat konkrétní výrobek.

Jeho kariéru neblaze poznamenala spolupráce s Petrem Sadeckým. Spolu se Zdeňkem Burianem pro něj Konečný namaloval komiks o bojovnici Amazoně. Sadecký kresby ukradl a emigroval na Západ, kde Amazoně přimaloval rudé hvězdy na čelo a vytvořil z ní ženu říjnové revoluce - Octobrianu. Ta začala žít vlastním životem a stala se kultem - Dawid Bowie o ní chtěl natočit film, pop-punkový zpěvák Billy Idol si nechal vytetovat její podobiznu na paži ... Pro Konečného skandál znamenal v podstatě konec kariéry. Komunistický režim mu znemožnil na řadu let publikovat

 

 

Komentovaná prohlídka výstavy Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného. Výstavou provede kurátor Jan Hosnedl.

 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.