Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Den se starými technologiemi VIII

Centrum tradičních technologií (CETRAT Příbor - pobočka Muzea Novojičínska)

18. 05. 2019

Pořad přibližující některé archaické zaniklé rukodělné technologie.

Současná společnost stále intenzivněji řeší celou řadu civilizačních problémů, a proto stále naléhavěji vystupují do popředí snahy hledat poučení i inspiraci v naší kulturní minulosti. Především rukodělné dovednosti našich předků přitahují stále větší pozornost široké veřejnosti. Muzeum Novojičínska na tuto společenskou potřebu již několikátým rokem reaguje pořadem Den se starými technologiemi, který má za úkol představit některé archaické zaniklé rukodělné výrobní postupy. I v letošním roce zaměstnanci muzea představí nové výstupy z experimentálních rekonstrukcí historického zpracování přírodních materiálů.  Novinkou tohoto ročníku bude představení nejmladší generace experimentátorů v oblasti rukodělné výroby a archaických technologií. Vedle prezentace experimentů studentů vysokých škol v tento den také proběhne vyhodnocení soutěžního projektu pro žáky základních a studenty středních škol Vzpomínky na minulost…Tato soutěž si vzala za cíl inspirovat mladé lidi v jich vlastní tvorbě a pokračování v odkazu poznávání minulosti na základě tradičních rukodělných technik.

Akce je vhodná nejen pro dospělé, ale zejména pro rodiny s dětmi. Pořad budou doprovázet lidové písně v podání valašských muzikantů. Také proběhne ochutnávka pozapomenutých jídel a nápojů ze surovin jako jsou kopřivy a žaludy. Budou se podávat například placky ze žaludové mouky, chutná kopřivová roláda či žaludové pivo.

Místo konání: Muzeum v Příboře

Termín: sobota 18. května, 9.00 – 13.00 hod.      

Vstupné 15,-

https://www.muzeumnj.cz/muzeum-a-pametni-sin-sigmunda-freuda-v-pribore/aktualni-akce-5/den-se-starymi-technologiemi-viii-1.html


Vyhledat muzeum


Aktuality

TMA JAK V PYTLI

04. 06. 2024 - 31. 03. 2025
Centrum tradičních technologií (CETRAT Příbor - pobočka Muzea Novojičínska)

O tom, jak se kdysi svítilo… Výstava věnovaná historickým formám svícení a rozdělávání ohně je postavena na muzejních sbírkových předmětech a experimentech Centra tradičních technologií Příbor. Velké množství světla, které nás dnes ve dne v noci obklopuje, nebylo v minulosti vůbec samozřejmostí a světlo a tma představovaly pro naše předky mnohem větší kontrast.  

Přečíst více

DEN S OŽIVLOU HISTORIÍ I.

29. 06. 2024
Centrum tradičních technologií (CETRAT Příbor - pobočka Muzea Novojičínska)

První ročník akce zaměřené na prezentaci fenoménu „oživlé historie“. Coby hlavní hosté vystoupí lovecká družina Jagāri, která ztvárňuje život a boj v 9.–10. století napříč Evropou. První ročník akce zaměřené na prezentaci fenoménu „oživlé historie“. Coby hlavní hosté vystoupí lovecká družina Jagāri, která ztvárňuje život a boj v 9.–10. století napříč Evropou. Vnitřní prostory Centra tradičních technologií Příbor sobota 29. června 2024; 9:00–16:00  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.