Výstava instalovaná v oknech piaristického kláštera v Příboře
Rádi bychom Vás pozvali na novou výstavu Centra tradičních technologií v Příboře o velikonočních vajíčkách. Aktuální situace neumožňuje návštěvníkům, aby mohli přijít do muzea, ale typ „okenních“ výstav je vhodný pro individuální prohlídku spojenou se zdravotní procházkou.
Z chodníku lemujícího piaristický klášter si můžete prohlédnout 24 fotografií historických vajíček. Text k výstavě popisuje jejich úlohu v tradiční kultuře. Pokud máte tzv. chytrý telefon, můžete si přes QR kód pustit podcast „Vzpomínky na starý Příbor: Velikonoce v Příboře na počátku 20. století“, přehrát si video o výrobě Velikonočních palem – tradice zelených ratolestí nebo se podívat na videorecept jak upéct jarní svítek z kopřiv.
PODCAST https://anchor.fm/monika-chromekov/episodes/Vzpomnky-na-star-Pbor-Velikonoce-v-Pboe-na-potku-20--stolet-et2jl5
VIDEORECEPT https://youtu.be/e9APh1SOQY8
V depozitáři příborské pobočky Muzea Novojičínska je uložena ojedinělá velká kolekce velikonočních malovaných (nevyfouknutých) vajíček. Prvotní část této sbírky pochází z konce 19. století. Jedná se o vajíčka z etnografické oblasti Lašsko vyznačující se archaickou formou zdobení odkazující hluboko do minulosti. Z důvodu současného uzavření muzeí představujeme veřejnosti ty nejstarší prostřednictvím fotografií.
Autor textu: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. Centrum tradičních technologií Příbor - Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace
Autor fotografií: Petra Vidomusová, Centrum tradičních technologií Příbor - Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace
https://www.muzeumnj.cz/centrum-tradicnich-technologii-pribor/aktualni-akce-5/lasska-velikonocni-vajicka-ze-sbirek-muzea-novojicinska.html
Přejeme Vám příjemnou prohlídku a procházku za historickými velikonočními vajíčky!