Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Kadaň v obrazech Pavla Wolfa

Galerie Josefa Lieslera

10. 01. 2018 - 04. 02. 2018

Výstava Kadaň v obrazech Pavla Wolfa ukazuje průřez jeho tvorbou, napříč časem i tématy a výtvarnými styly.

 Můžete zde vidět několik tematických celků, jako je zátiší, krajina, architektura, Kadaň a okolí či fantazie. Příprava výstavy s sebou nesla několik příjemných překvapení. Byla objevena dosud nevystavená díla, která jsou na této výstavě poprvé k vidění. Zároveň je zde vystaven obraz, jenž dosud čeká na své dokončení. To už se bohužel nepovede, ale proces tvorby, který dokumentuje, je o to více fascinující. Při detailním pozorování objevíme slabé náčrty tužkou v rozpracované malbě. Obraz Zátiší s malinami nemá tedy ani signaturu, kterou Pavel Wolf na obrazy umisťoval po jejich dokončení. Další zajímavostí je obraz Svatá rodina namalovaný jako předloha pro mozaiku. Svým stylem se tak vymyká dosud vystaveným malbám. Za zmínku také stojí dílo Život na vesnici, kde můžeme odhalit inspiraci kubismem, Kadaňské náměstí z roku 1972 dokumentující odklízení sněhu pomocí traktorů nebo obraz Žatecká ulice, který začal malovat Josef Kokeš a Pavel Wolf ho dokončil. Na obraze jsou navíc zachyceny budovy, které již dnes nestojí. Můžeme si je tedy prohlédnout jen prostřednictvím uměleckého díla. Malba Výjev v kotelně je dokonce jakýmsi autoportrétem, kde autor zachytil sám sebe jako dělníka v elektrárně.

Pokud se zaměříme na jeho tvorbu obecně, zjistíme, že vycházel z realismu s fotografickou popisností. Krajinné záběry malované v plenéru kolem Kadaně a Lenory postupně nabraly impresivní barevnost. Úspěšně využíval stylizaci a harmonii teplých barev tvarově definovaných silnými liniemi.

Pavel Wolf se narodil 2. 3. 1946 ve Světlé nad Sázavou. V rámci osidlování pohraničí se s rodiči odstěhoval do Podbořan a později do Kadaně. Zde se pod vedením učitele Josefa Kokeše dostal k obdivu krajin a zátiší. Na Střední průmyslové škole keramické v Karlových Varech se zdokonaloval u Zdeňka Květenského v kresbě portrétů, figur, zátiší, linorytu a dekorativních technikách. Začal malovat pastelem, a to hlavně krajiny. Akvarelovou technikou dělal studie motýlů, rostlin a zátiší. Po maturitě byl přijat na Univerzitu Palackého v Olomouci, kde maloval hlavně portréty studentů. Věnoval se kresbě, grafice, písmu a sochařství. U Miloslava Stibora se učil fotografovat. Jako výtvarník, fotograf, tiskař na ofsetových strojích a malíř poutačů působil v propagaci elektráren Tušimice. Během 70. až 80. let se zdokonaloval v malbě u Karla Sloupa na VŠUP v Praze. Také vedl výtvarný kroužek v Kadani.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.