Kadaňští výtvarníci

Galerie Josefa Lieslera
08. 06. 2018 - 08. 07. 2018
Tato skupina kadaňských výtvarníků vystavuje s určitými obměnami v Kadani i jiných městech od roku 1985.
Jitka Kůsová
(*1962)
Vystudovala Střední průmyslovou školu keramickou v Karlových Varech, poté se zabývala se propagační grafikou. Krátce učila na základní umělecké škole v Chomutově. Byla ředitelkou knihovny v Klášterci nad Ohří a jako kurátorka se zabývala galerijní činností. Ve svých obrazech představuje lidskou figuru v proměnách času. Tu spatřujeme i na dílech trojrozměrných. Zúčastnila se několika sochařských sympoziích v Martině, Doksanech, Vintířově i v zahraničí.
akad. malíř Herbert Kisza
(*1943)
Na Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze vystudoval monumentální malbu u prof. A. Fišárka. Stal se z něj malíř, grafik, fotograf, sochař a cestovatel. Nechává se inspirovat náboženskými motivy a krajinou plnou devastace. Po cestách světem tvoří grafické cykly. Pořádá několik sochařských sympozií ve Františkánském klášteře. Jeho sochy jsou rozmístěné v historickém centru Kadaně. Sám se zúčastňuje mnoha kamenosochařských i řezbářských sympozií. Vlastní galerii U Netopýra na náměstí v Kadani. Vydal výpravnou publikaci fotografií krajem Poohří, které se stalo jeho vyznáním k přírodě a životu v tomto krásném kraji.
Kryštof Kisza
(*1974)
Kryštof Kisza je fotograf, na jehož fotografiích se setkáváme se zátiším, tak jak jej vidí kolem sebe bez aranžování a úprav. Z cest po Evropě a Americe přiváží nostalgické pohledy do krajiny a katedrál. Fotografie tónuje sépií a valérú modří.
Vojtěch Kraus
(*1944)
Studoval na Palackého univerzitě v Olomouci obor český jazyk a výtvarná výchova. Dlouhá léta tyto dva předměty učil na Gymnáziu v Kadani. Jeho výtvarným vyznáním je expresivní realistická krajina a zátiší. Můžeme tedy vidět kopce a řeku kolem Kadaně. Oblíbil si i veduty města s klášterem a hradem. Protějškem malířskému dílu je grafika. Používá techniku suché jehly, kde hledá podobné náměty jako v malířské tvorbě.
Dalibor Vajnar
(*1972)
Vystudoval Institut výtvarné výchovy UJEP v Ústí nad Labem. Zaujala jej východní kultura a filozofie, pod jejichž vlivem výtvarně tvoří. V malbách často používá úryvky z posvátných textů a knih. V obrazech hledá vyšší smysl bytí a existence člověka dnešního světa.
František Vlček
(*1947)
Absolvoval keramickou školu v Bechyni. Ve své keramické tvorbě propojuje keramiku s dalšími materiály. Inspiruje se mytologickými a legendárními tématy. Modeluje figury dávných hrdinů a bojovníků. Celkový dojem umocňuje povrchem, který imituje kov a nebrání se střídmému zlacení. Při výsledné instalaci propojuje keramiku často s kovem a se dřevem do organického celku. Založil bienále Keramické plastiky ve Františkánském klášteře. Působí také jako místopředseda Sdružení výtvarných umělců keramiků.
Karel Pobříslo
(*1964)
