Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Linie a hmoty / Jitka Kůsová

Galerie Josefa Lieslera

01. 10. 2015 - 25. 10. 2015

Jitka Kůsová je sochařka, malířka a grafička pocházející z Chomutova. Pracuje převážně s pískovcem, dřevem, mramorem nebo epoxidy a sklolaminátem. V Galerii Josefa Lieslera představí své sochy a kresby.

Jitka Kůsová je sochařka a malířka a grafička pocházející z Chomutova. Pracuje převážně s pískovcem, dřevem, mramorem nebo s epoxidy a sklolaminátem.
V Galerii Josefa Lieslera představí své sochy a kresby. Vytváří sochy jak figurální, tak i abstraktní. Autorku vždy fascinovalo lidské tělo, jeho gesta a prožitky. Záměrně prezentuje svoje sochy jako nahé, aby se vyhnula dobovému zařazování. K sochařské tvorbě přistupuje klasičtěji. Cítí se zavázaná vůči materiálu. Pískovec, jako pozůstatek moří, jí přeneseně dává sílu i prostor. Proto jsou témata vedena v co nejčistší jednoduchosti a univerzálnosti, tak, aby byla sdělná pro různé kultury i náboženství. Co nelze v hrubé hmotě pískovce, to lze v pružném dřevu. Každý materiál dovoluje jiné možnosti.
K obrazu se snaží přistupovat tak, aby byl zachycen jedinečný a neobvyklý úhel pohledu na tělo. Využívá tak plošnosti papíru či plátna a tudíž jediného správného nahlížení. Odbourává vícepohledovost, jaké lze docílit u sochy a „nutí“ diváka vidět jen ten jediný možný. Umělkyně ke kresbám doplňuje: „Pracuji se strukturami v expresivní barevnosti tak, že teprve mezi nimi zlehka od nejtenčích linek začnu rozeznávat gesto, tvář. Jako na první pohled, oko zaznamená jen něco, zbytek doplní mozek. Necítím nutnost úplné opisnosti.“

Jitka Kůsová pochází z Chomutova, ale od roku 1987 pracuje a žije v Klášterci nad Ohří. Vystudovala Střední průmyslovou školu keramickou v Karlových Varech a později Lidovou konzervatoř v Ústí nad Labem pod vedením akademického malíře Pavla Bergra. Nyní vede kurzy na Základní umělecké škole v Klášterci nad Ohří. Je členkou Unie výtvarných umělců a za své dílo získala ne jedno ocenění. Například první místo v celostátní soutěži Ignác ve výtvarné reflexi pro Kostel sv. Ignáce v Chomutově. Obdržela cenu galerie za projekt Hraniční cesty 2002 v galerii Kunst Keller v Německu. Zúčastnila se mnoha sympozií v České republice, Švýcarsku, Itálii, Německu a Francii, kde na sympoziu Festival de Sculpture Camille CLAUDEL získala cenu umělecké poroty za sochu z pískovce s názvem Člověk za časů vodnáře.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.