Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Mis caminos... / Moje cesty...

Galerie Josefa Lieslera

29. 10. 2015 - 29. 11. 2015

Putovní výstava španělského malíře Jaume Marzala Canóse. Budete moci shlédnout krajinomalby z jeho cest.

Máme-li definovat Jaumeho Marzala Canóse jako malíře a člověka, postačí nám dvě slova: Cestovatel a neúnavný tvůrce. Cestování a malování znamenají pro autora životní styl a motor, které ho neustále nutí objevovat nové osobní umělecké výzvy, pohánějí ho a motivují postavit se jim tváří v tvář…Učí ho respektovat a přijímat život takový, jaký je, se všemi jeho odlišnostmi a zdánlivými překážkami, které jsou, ve svém důsledku, pro jeho tvorbu nepopsatelným bohatstvím a zároveň zdrojem životní energie a tvůrčí inspirace. Stejně tak mu společně otevírají dveře do jiných kultur, dobrodružství, lidských osudů, jejichž se stává součástí a umožňuje tak i divákovi zažít a naplno prožít toto spojení, alespoň na malý okamžik. Cestování a malování darují Jaumemu Marzalovi, dle jeho vlastních slov, poznání, moudrost a přátelství, učí ho toleranci, skromnosti, pokoře, vděčnosti, rovnováze a osobní odpovědnosti, které jsou reflektovány a identifikovatelné v jeho malířské tvorbě. Jeho vytříbený umělecký pohled na realitu skloubený s duší cestovatele nás přirozeně vtahuje do všedních i jedinečných životních momentů hrdinů každého dne, a to reálných nebo imaginárních, zprostředkovává nám cestu do zemí, které navštívil, brilantně zachycuje osobní vjemy, dojmy a pocity z míst a kultur, která ho k sobě přitáhly natolik, že podlehl svému uměleckému tvořivému neklidu a tuto jedinečnost momentu se pokusil svým osobitým způsobem ztvárnit. Autor se snaží zachytit na svých plátnech reálno a současně cosi neviditelného, ryze vlastního. Jeho formálně i obsahově expresivní a výrazově figurativní práce přenáší prostřednictvím rychlých tahů štětcem na pozorovatele autenticitu reálného a současně enigmatického světa, který nás obklopuje. Pro Marzalovu malířskou jsou typické silné živé barvy a jejich citlivá kombinace, která dokáže přetransformovat obyčejný svět, v realitu novou, která má sílu vzbudit pozornost a zvídavost pozorovatele a tak nenásilně přispět k rozvoji a kultuvaci estetického cítění každého z nás.
 
JAUME MARZAL CÁNOS
 
Moncofar, (region Valanecie) 1946.
Studoval a úspěšně ukončil studium na výtvarné umělecké škole „La Llotja“ v Barceloně, Španělsko. Od mládí pracoval v oboru knižní ilustrace pro významná nakladatelství se sídlem ve Španělsku, Anglii, Skotsku, Itálii a Francii. Marzal Canós je autorem desítek ilustrovaných knih jako Historie Barcelony, Historie Andory, Historie Aragonu, Život Mistra Leonarda, Livingston v Africe, Scott na Jižním Pólu, Hudson a Barents na Severním Pólu aj.. Současně se podílel na tvorbě uměleckých prezentací pro různá katalánská muzea. Rok 1991 znamenal obrat v jeho tvorbě. Marzal Canós se začal soustředit téměř výhradně na malbu. Podnikl několik dlouhodobých cest do různých arabských zemí, na jejichž základě vznikl cyklus obrazů s orientální tématikou. A mimo jiné tvořil a vystavoval v Maroku, Tunisu, Alžíru, Somálsku, Džibutsku, Jordánsku, Libanonu či Sýrii. Mezi lety 2005 a 2009 cestoval a čerpal inspiraci zejména v Evropě, tématicky a osobně je autor spjat zejména s českým prostředím, kde dlouhodobě během těchto let pobýval. Jeho velkým vzorem je Alfons Mucha a Zdeněk Burian. V roce 2009 se opět vrátil do arabského světa, kdy po dobu jednoho roku žil, pracoval a pořádal výstavy v Sýrii. V letech 2011/2012 absolvoval dlouhodobé poznávací pobyty v Japonsku, Jižní Koreji, Vietnamu, Thajsku, Laosu, Indonésii, na Srí Lance a v Malajsii, kde se inspiroval novými metodami umění a připravoval výstavní série právě z této části Asie.
V roce 2013 odjel na roční pobyt do Asie, během něhož navštívil mimo již poznané kultury nové asijské země jako Filipíny, Hong Kong, Singapur, Macao. Nově zavítal do Austrálie a na Nový Zéland, kde tvořil po dobu 8 měsíců. Autor žije a tvoří ve španělském městě Alicante, jeho druhým domovem je české město Plzeň.
 
VÝBĚR Z USPOŘÁDANÝCH VÝSTAV
2015 THE AFFORDABLE ART FAIR NEW YORK, (USA).
THE AFFORDABLE ART FAIR BRUSSELS, (Belgie).
2014 CENTRO MUNICIPAL DE LAS ARTES, Alicante (Španělsko).
2013 FORESPACE meeting point, Alicante (Španělsko).
LYON Space, Alicante (Španělsko).
2012 CENTRO MUNICIPAL DE LAS ARTES, Alicante (Španělsko).
2011 PLAN C INTERIORISMO CASAMAYOR, Alicante (Španělsko).
2010 INSTITUTO CERVANTES, Palermo (Itálie).
GALERIA LA DECORADORA, Alicante (Španělsko).
2009 CENTRO CULTURAL ARABE SIRIO, Madrid (Španělsko).
ART FOUNDATION MUSTAFA ALI, Damašek (Sýrie).
INSTITUTO CERVANTES/GALERIA AL SHAAB, Damašek (Sýrie).
2008 FILOZOFICKÁ FAKULTA, Fes (Maroko).
2007 THE LAWRENCE – ARNOTT ART GALLERY, Marakeš (Maroko)
2006 ESPACE FES, Antwerpy (Belgie).
2005 GALERIE U ANDĚLÍČKA, Plzeň (Česká Republika).
ZÁMEK MANĚTÍN (Česká Republika).
GALERIE PATRO, Olomouc (Česká Republika).
INSTITUTO CERVANTES, Tetuan, Casablanca, Fes, (Maroko).
THE LAWRENCE-ARNOTT ART GALLERY, Tanger, (Maroko).
2004 LINEART, Gante, (Belgie).
2003 THE LAWRENCE-ARNOTT ART GALLERY, Tanger, (Maroko).
2002 LINEART, Gante, (Belgie).
 
 
 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.