Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Půlka krajiny je nebe

Galerie Josefa Lieslera

02. 11. 2017 - 03. 12. 2017

Název listopadové výstavy Půlka krajiny je nebe Markéty Váradiové přesně vystihuje to, jak člověk ze své perspektivy vnímá svět. Půlka krajiny je totiž z našeho pohledu skutečně nebe. A co je ta druhá? Někdy je to země, někdy hory, voda, poušť, les…

Markéta Váradiová se zabývá širokou škálou médií, jako je socha, malba, objekty nebo grafika. Pro tuto výstavu si vybrala malby a zrcadlové objekty.

Když se podíváme na její malby, zjistíme, že volí téma krajiny. Nejedná se ovšem o realistické ztvárnění, ale hlubší abstraktní rovinu. Zcela minimalisticky a čistě zjednodušuje krajinu na geometrické tvary a linie. Uvědomíme si tak, že vše, co je organické, neznamená vždy amorfní, ba dokonce naopak. Podívejme se například na listy stromů, květiny, šnečí ulity, pavučiny, mořské hvězdice, včelí plástve a tisíce dalších. Autorka navíc krajinu usazuje do čtvercového formátu, čímž podtrhuje souměrnost a pravidelnost. Fascinující je, že své poslední krajiny do poloviny zahaluje „mlhou“ a nechává pozorovatele, aby si všiml prosvítajících částí malby. Druhá polovina je barevně mnohem výraznější. Autorka používá zářivé červené a modré odstíny. Vytváří tak kontrast a napětí mezi oběma polovinami obrazu. Červenou vnímáme jako barvu výhně při srážce vesmírných těles, modř zase může evokovat hluboký zmrazený klid.

Autorka také velmi často pracuje s efektem zrcadlení. Jak objekty v nadživotní velikosti, tak objekty menší používá jako místo pro zachycování reálného okolí. Zrcadlo v sobě odráží vše, co se kolem něho děje, v galerii tak můžete vidět i dílo, do nějž lze dokonce vejít. Autorka zkoumá fyzikální vlastnosti zrcadel, takže po vstoupení do tohoto objektu máte pocit nekonečna, který vytvářejí zrcadla postavená proti sobě. Ostatně s principem zmnožení pracuje velmi často.

Markéta Váradiová pochází z Jablonce nad Nisou. Vystudovala Institut výtvarné kultury a Fakultu užitého umění a designu UJEP Ústí nad Labem. Následně také VŠVU v Bratislavě. Zúčastnila se mnoha mezinárodních sochařských sympózií a workshopů. Její práce jste mohli vidět na výstavách v Maďarsku, Kanadě, Německu, Portugalsku, Egyptě, Rumunsku atd.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.