Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Czech Press Photo

Galerie Kaple

24. 06. 2019 - 30. 08. 2019

Léto v Galerii Kaple a Galerii Sýpka ovládne opět výstava prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo. Výstava bude v obou galeriích pro veřejnost otevřena od neděle 23. června a potrvá do 30. srpna.

Czech Press Photo je prestižní fotografická soutěž a následná výstava fotografií s více než dvacetiletou tradicí, která každoročně přehledně mapuje a představuje veřejnosti prostřednictvím nejlepších fotografií a dokumentárních filmů nejvýznamnější události uplynulého roku. Autoři pořizují snímky napříč celým společenským spektrem od zpravodajských aktualit přes umění a portréty až po sport a přírodu. Mezinárodní porota 24. ročníku soutěže Czech Press Photo hodnotila práce 430 fotografů s celkovým počtem 6 456 fotografií. Video sekce se účastnilo 26 autorů s celkovým počtem 41 videí. Celkově se soutěžilo v osmi různých foto a třech video kategoriích. Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelé, agentury, odborné školy, tak i volní fotografové.

Vítěznou fotografií letošního ročníku se stala Orangutaní matka s umírajím potomkem autora Lukáše Zemana – Orangutaní matka s umírajícím potomkem v náručí v oblasti centrálního Kalimantanu (Bornea) doplácí na kácení původního primárního pralesa. Tento příběh není jen o životě v divočině. Je to příběh o nás všech, o naší budoucnosti a o tom, jak úzce jsme svázaní jeden s druhým a s touto planetou. Na světě, kde žije 7 miliard lidí, se musíme naučit vnímat sami sebe jako součást přírody. Náš osud je spjat s osudem zvířat. Budoucnost přírody je naší budoucností. Příroda nepotřebuje lidi. Lidé potřebují přírodu. Ačkoli letošní rok byl bohatý na politické události, porota usoudila, že silnější příběh v sobě skýtá téma přírody. Když totiž mizí část přírody, dotýká se to nás všech. Stav naší planety a letošní Fotografie roku vypovídají o vztahu mezi člověkem a přírodou a o bezprostředních dopadech, které vyvolávají lidské zásahy do přírodního životního řádu. Znečišťování, vytlačování zvířat z jejich přirozených stanovišť a úbytek ozónové vrstvy jsou jen některé případy ilustrující, jak z modré planety děláme neúrodnou pustinu. Když umírá příroda, umírá i člověk. Fotografie ilustruje, jak největší druh orangutanů na světě rychle mizí následkem silné deforestace, kdy je bujná džungle přetvářena na plantáže palmového oleje nebo celulózy. Ostrov Borneo přišel za posledních 16 let již o 100 tisíc orangutanů – to je víc, než kolik orangutanů tohoto kriticky ohroženého druhu stále žije. „Když umírá příroda, umírá i člověk.“

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.