Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Levou rukou Borise Jirků

Galerie Kaple

21. 06. 2023 - 27. 08. 2023

Definoval jsem si výtvarné umění pro sebe tak, že je to autentická zpráva o nás a o našem světě, která nesmí nudit. Horní Bečva, červen 2022

Výstava Levou rukou nám představí výběr z díla akademického malíře a profesora Borise Jirků, jednoho z předních českých současných autorů. Od r. 1990 učil na Uměleckoprůmyslové škole v Praze – vedl hlavní doprovodnou disciplínu, figurální kresbu a malbu (asistent, docent, profesor, posléze i rektor - 2006). Nyní vede figurální malbu a kresbu na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni a do roku 2022 na Fakultě výtvarných umení Akademie umení v Banské Bystrici /SR/.
Celou dobu průběžně pracoval na ilustracích knih G. G. Márqueze. Realizovaly se Kronika ohlášené smrti /Odeon 1986 – cena za československou nejkrásnější knihu 1986/, kultovní Sto roků samoty /Odeon 1988/, Generálovo hodně pozdní odpoledne a nejpozoruhodnější Podzim patriarchy /Vltavín 2017/.
Boris Jirků se kromě ilustrací /kolem 60 knih/ věnuje figurální kresbě, malbě, monumentální malbě, grafice, plastice. Pro jeho díla je typická expresivní nadsázka, zářivá a kontrastní barevnost, vlastní symbolika, vypjatý existencionalismus a dynamická syrovost. Bývá řazen do České grotesky.
Vystavuje po celém světě na společných i samostatných výstavách. Je zastoupen svými díly v mnoha galeriích a soukromých sbírkách, také v České a Slovenské národní galerii. Současně založil a vede mezinárodní evropský projekt FIGURAMA - projekt zaměřený na figurální tvorbu (kresba, malba, socha), který má za cíl mapovat a porovnávat přístup ke ztvárnění lidského těla na jednotlivých participujících vysokých uměleckých školách.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.