Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Petr Nikl představí v Galerii Kaple náhodné kresby tuší

Galerie Kaple

14. 12. 2018 - 01. 02. 2019

Petr Nikl představí v Galerii Kaple samostatnou výstavu nazvanou Mezipaměť. Vernisáž se uskuteční v pátek 14. prosince v 18 hodin. Součástí slavnostní vernisáže bude „Švábení“ výtvarná performance autora spolu s hudebním doprovodem Miroslava Černého.

Na své poslední výstavě ve Valašském Meziříčí představil Petr Nikl tušové obrazce, ilustrace a autorské knihy. Do Galerie Kaple míří se samovolnými obrazy vytvořenými čínskou tuší na rýžovém papíru. Výstava nesoucí název Mezipaměť je velmi specifická. Jednotlivé obrazy vytvořila voda, tuš a mechanické hračky s asistencí samotného autora. Více o své práci povypráví Petr Nikl na samotném úvodu výstavy. V rámci slavnostní vernisáže se navíc uskuteční výtvarná performance "Švábení" s improvizovaným hudebním doprovodem Miroslava Černého, při níž vznikne přímo v Galerii Kaple jedna z prací.

„Papír jako pijavici, která nekontrolovatelně šíří vylitou skvrnu, jsem poprvé použil před šesti lety. Vloni jsem v Pekingu nasál vůni tuše a přivezl si balík rýžového papíru. Na rozdíl od vodou hnaných pigmentů po kluzkých površích mě překvapilo organické rozrůstání nalité barvy. Fascinuje mě tvarosloví, které se i při snaze jej ovlivnit stejně rozpustí jinak. Při této práci rozmáčím všechnu svou předběžnou vůli po konkrétních tvarech, stávám se spouštěčem stružek tuše, služebníkem tekutosti,“ říká o své současné práci Petr Nikl.

Kurátor výstavy Leszek Wojaczek.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.