Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

VLADIMÍR HOUDEK - RASURA

Galerie Kaple

20. 09. 2017 - 26. 11. 2017

V druhé polovině září začne v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí samostatná výstava českého umělce Vladímíra Houdka s názvem Rasura. Jedná se nejnovější cyklus pláten. Koncept Houdkova díla bude uveden na vernisáží 20. záři v 18.00 hodin.

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Vladimír Houdek představuje jednoho z klíčových umělců nejmladší generace české výtvarné scény. Nebojí se experimentovat s klasickými prostředky malby a konfrontací s koncepty modernistických a postmodernistických obrazů vytváří nové vizuální formy. Akt malby je u něj podmíněný vzděláváním a vědomou komunikací s historicky známými díly, jež pro nás významově zůstávají otazníkem a slouží jako východiska k tvůrčí interpretaci. Ve svých tematicky ucelených cyklech využívá monumentálních nebo naopak velmi malých formátů. Malby jsou specifické jak autorovým rukopisem, tak inovativním přístupem k samotné ploše plátna, kterou mnohdy přesahují. „Snažím se okolní věci dešifrovat spíš podle vlastního citu. Určitého estetického jazyka, který jsem si za tu dobu vytvořil. Umění jsem nikdy nevnímal exaktně, což ve své podstatě ani nejde,“ vypovídá Vladimír Houdek. Na plátna nanáší hutné lesknoucí se barvy, které jsou v opozici s černobílým rastrem v pozadí. Díla s ústředním motivem kruhu vzbuzují iluzi pohybu a stylově souzní s op-artem Bridget Riley. Malby pojímá jako vrstvené odkazy k historii umění. Začínají intuicí a v procesu malby a úvah teprve přecházejí do konečné racionální podoby. Inspirace k úvahám o malbě je mnohotvárná a metodická, východiska určují jak mentální, tak formální povahu autorova díla. „Lidé si myslí, že malbu lze dešifrovat lépe, protože ji mají zažitou. Domnívají se, že jsou s ní více srozuměni. Ale výklad toho, co je snazší a co není, není úplně předmětný – obraz je stejně komplikovaná záležitost jako jakékoliv jiné médium.“, dodává autor.

Vladimír Houdek (1984) se narodil se v Novém Městě na Moravě. Původně vystudoval obor aranžerství. Již od začátku studií v ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy na pražské AVU se projevoval jeho mimořádný talent. V roce 2010 získal první cenu 4. ročníku Ceny kritiky za mladou malbu, v témže roce byl navržen na Osobnost roku. Následně se v roce 2012 stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Žije a tvoří v Praze.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.