Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava jednoho díla ze sbírek GVUO

Dům umění (Galerie výtvarného umění v Ostravě)

19. 06. 2018 - 09. 09. 2018

Ladislav Zívr / Partyzáni / dílo vybral básník Jaromír Typlt

Od 19. 6. – 9. 9. 2018 k vidění v ostravském Domě umění
- je součástí stálé expozice

V rámci výstavy se ve čtvrtek 28. 6. v 17 h uskuteční autorské čtení Jaromíra Typlta, které nese název Oči přecházejí. 

Spisovatel Jaromír Typlt (1973) nazval svoje vystoupení „oči přecházejí“ původně v inspiraci jiným výtvarným dílem (olejomalbou Františka Hudečka), ale mohl ho ponechat i pro dílo Ladislava Zívra. Na jeho kresbě vidíme záhadné postavy, jež působí spíš jako rozpohybovaná světlá skvrna. Jako mlhavý útvar, uvnitř kterého jako by se už dávno setřely hranice, kdo je kdo. I v obrysu přestává být zřetelné, co jsou končetiny a co jsou zbraně.
Ladislav Zívr takto těsně po válce zachytil osamělou skupinu vojáků, možná navrátilců z fronty - nebo partyzánů, jak napovídá název díla, ale ten byl možná jen ústupkem tomu, co chtěla určitá doba slyšet. V Zívrově ztvárnění spíš než hrdiny vidíme jakýsi přízrak války, zjevení na samém pokraji ztrácející se vzpomínky nebo snu.
Jaromír Typlt bude v inspiraci kresbou Ladislava Zívra číst nejenom ze svých básní (knihy Za dlouho, 2016, nebo Stisk, 2007), ale vybere i podobně laděné texty z okruhu autorů ze Skupiny 42. Jako rodák z Nové Paky k nim má blízko: vedle Zívra, o kterém Typlt v roce 2013 vydal knižní monografii, se tu narodili i malíř František Gross a sochař Miroslav Hák.

vstup volný


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.