Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

VÝSTAVA - Michaela Maupicová: Skladby mysli

GASK – Galerie Středočeského kraje, p. o.

11. 10. 2015 - 28. 02. 2016

Michaela Maupicová (*1982) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze (2002 – 2006 ateliér kresby prof. Jitky Svobodové, 2006 – 2008 ateliér intermediální tvorby prof. Milana Knížáka).

Její výtvarnou řeč lze charakterizovat paradoxním pojmem „meditativní expresí“, protože v sobě organicky spojuje zdánlivě protichůdné přístupy racionální stavebnosti a místy až živelného ponoru do neohraničené intuice. Autorka vychází (i ve svých velkoformátových obrazech) nejen z kresby jakožto techniky, ale především z kresby jakožto způsobu myšlení, při němž se kreslící ruka stává neodmyslitelným prodloužením přemítající mysli. U Maupicové můžeme v tomto smyslu mluvit o procesu zhmotňování prostoru vnitřních reflexí balancujících na neustálém (a nestálém!) rozhraní věděného a tušeného. Monochromní povaha autorčiných děl podtrhuje a umocňuje její procítěnou výpověď o „věčné bipolaritě“ světla a tmy, odnepaměti zakořeněné v lidském vědomí o přírodě, koneckonců i o vlastním existenciálním a duchovním bytí.

DOBA TRVÁNÍ VÝSTAVY

11. 10. 2015 - 28. 2. 2015

 

ZDROJ

http://www.gask.cz/cs/vystavy/michaela-maupicova-skladby-mysli


Vyhledat muzeum


Aktuality

STAVY MYSLI / ZA OBRAZEM - OBMĚNY A INTERVENCE

27. 03. 2019 - 23. 11. 2020
GASK – Galerie Středočeského kraje, p. o.

Již třetí rok běží se stálá expozice GASK „Stavy mysli / Za obrazem“, jedinečně koncipována sbírková prezentace, která v roce 2015 vyhrála prestižní národní cenu Gloria musaealis. Od začátku prosince roku 2017 se expozice představí v zcela aktualizované podobě. Vedle řady obměn sbírkových děl bude expozice obohacena novými dlouhodobými zápůjčkami a nově vybranými aforismy k jednotlivým okruhům. Půjde také o tzv. „intervence“, neboli dílčí průniky tvorby současných umělců, které budou reflektovat konkrétní tematické okruhy jinak, než cestou „klasické“ sochy či závěsného obrazu. Jde například o prostorovou instalaci či elektronická média, tvůrčí prostředky bytostně spjaté s dnešní tvůrčí citlivostí. Expozice „Stavy mysli“ se vyvíjí v úzké spolupráci s Lektorským centrem GASK; v rámci jeho programu „GASK bez bariér“ LC GASK připraví pro inovovanou expozici rozšířený soubor haptických přepisů vystavených obrazů pro slabozraké a nevidomé návštěvníky a také audio průvodce stálou expozicí a jezuitskou kolejí. Mezi současné umělce, kteří svými díly obměnili stávající expozici patří Darina Alster, Martin Janíček, Jolana Havelková, František Kowolowski nebo Jakub Švéda.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.