Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

KDYŽ NEMŮŽETE VY K NÁM, PŮJDEME MY K VÁM aneb virtuálně do poličského muzea!

Centrum Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička)

01. 11. 2020 - 31. 12. 2020

Poličské muzeum se snaží zůstat v kontaktu s návštěvníky a přesouvá se za nimi do online prostředí. Naše výstavy si tak mohou užívat i z pohodlí a bezpečí domova.

Neváhejte a také vstupte, zapněte si počítač a prozkoumejte výstavy aktuální i ty ukončené.

I když muzea a galerie jsou kvůli karanténě zavřená, hledají způsob, jak zůstat v kontaktu se svými návštěvníky. Zůstávají aktivní. Téměř všechna česká muzea dnes nabízejí pohled do svých sbírek přes internet. To není nic nového, digitalizace probíhá mnoho let, až teď ale nastal čas, kdy se on-line sbírky a virtuální prohlídky dostávají do popředí zájmu.

 „I když k nám nyní nemůžete, nevadí. Podívejte se online ze svého počítače nebo mobilu. Objevte výběr virtuálních prohlídek, které vám přiblíží aktuální i ukončené výstavy. Těšit se také můžete na vánoční tvoření, které pro vás připravujeme, stačí nás jen sledovat na webových stránkách nebo sociálních sítích. Prohlédnout si aktuálně můžete výstavy 73. UMĚLECKÝ SALON – 13 V POLIČCE, IMAGINÁRIUM v Poličce aneb ŽIVÁ VÝSTAVA DIVADLA BRATŘÍ FORMANŮ A JEJICH PŘÁTEL a VÝSTAVU ATELIÉROVÝCH PRACÍ FA VUT BRNO inspirovaných Poličkou. Nebo letem světem nahlédnout do expozic muzea, zákoutí Městské galerie v barokní radnici na náměstí, na poličské hradby či Rodnou světničku Bohuslava Martinů,“ uvádí Alena Zavoralová.

Dále muzejníci obratem “vykročili“ za veřejností, a to tím, že ve spolupráci s muzejní etnografkou Mgr. Stanislavou Cafourkovou připraví náhradu za případně neuskutečněné zimní akce a výstavy.

 

„Pokud nám epidemická situace nedovolí uskutečnit plánované zahájení vánoční výstavy PAPÍROVÉ BETLÉMY A ROZKLÁDACÍ KNIHY VOJTĚCHA KUBAŠTY tvořivou dílnou, připravíme pro vás balíčky s potřebným materiálem a návodem. Letos je v plánu PAPÍROVÉ STVOŘENÍ, kdy jednoduchým pravidelným skládáním stránek staré knížky nebo časopisu vytvoříte prostorovou dekoraci či anděla. Balíček bude možné koupit v muzeu po celou dobu trvání výstavy,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.

 

„Stejná opatření se budou případně týkat i každoroční a veřejností oblíbené dílny TRADIČNÍ VÁNOČNÍ VRKOČE, kdy se vyrábí dekorace na stůl ze sušených plodů, jenž vám podle tradice, přinesou domů lásku, úrodu, štěstí a hlavně zdraví. Balíčky s komponenty bude též možno zakoupit v muzeu,“ dodává.

 

Přestože muzeum zůstává pro veřejnost uzavřeno, určitě není liduprázdné. Zaměstnanci se nadále pečlivě starají o svěřené památky i mobiliář.

 

Podívejte se, které výstavy jsou k vidění on-line na www.cbmpolicka.cz .

 


 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Z VĚŽE KOSTELA SV. JAKUBA ZAZNÍ ZVONY A Z MUZEA VÁŽNÁ HUDBA. POLIČKA UCTÍ PAMÁTKU SVÉHO NEJSLAVNĚJŠ…

03. 12. 2020 - 09. 12. 2020
Centrum Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička)

130 let od narození skladatele světově známého hudebního skladatele Bohuslava Martinů bude v prosinci připomenuto jen skromně. Důstojné oslavy pro hudbymilovnou veřejnost proběhnou v jarních měsících. Na co se ale můžete těšit? Bohuslav Martinů se narodil v rodině Martinů, která žila ve věžní místnosti kostela sv. Jakuba. Otec Ferdinand byl zaměstnán jako pověžný a jeho úkolem bylo chránit město proti požárům či zvonit klekání. Zároveň se věnoval ševcovskému řemeslu, matka Karolína se starala o jejich početnou rodinu. Ve věži žila rodina do Bohuslavových dvanácti let. A právě tento život ve výšce šestatřiceti metrů s rozhledem do obrovského prostoru i ulic pod sebou, měla společně se zvuky chrámové hudby, která se linula z kostela, velký vliv na jeho fantazijní hudební chápání a cítění.   „8. prosince 1890 se v Poličce narodil významný hudební skladatel Bohuslav Martinů. I když bylo v plánu výročí 130 let od jeho narození důstojně oslavit, nedovoluje nám současná celospolečenská situace plány realizovat. Kultura v celé republice na dlouhé týdny bohužel ustrnula. Poličské muzeum bylo nuceno zrušit chystané uvedení Martinů baletu Podivuhodný let, stejně tak nemohlo realizovat zamýšlenou výstavu Poličské kořeny Bohuslava Martinů a podobný osud bohužel stíhá i Slavnostní koncert k výročí narození, jenž se měl konat v den výročí, tedy 8. prosince. Jakkoliv je tato informace nemilá, pro skladatelovy fanoušky máme přece jen dobrou zprávu. O zrušené aktivity nepřijdou! Balet i koncert realizovány budou v náhradním termínu v jarních měsících, výstava pak výhledově taktéž. Pevně doufáme, že jarní měsíce již přinesou uvolnění a kultura bude moci opět naplno fungovat,“ uvádí muzikoložka muzea Doc. Monika Holá, PhD.   „I když oslava kulatých 130 let od narození B. Martinů v prosinci formou koncertu neproběhne, jeho narozeniny si přece jen alespoň skromně připomeneme. Na počest skladatele se 8. 12. 2020 v 16.00 hodin na rodné věži kostela sv. Jakuba rozezní zvony a následně z budovy muzea zazní skladatelova hudba. Důstojné oslavy pro hudbymilovnou veřejnost pak, doufejme, proběhnou v jarních měsících,“ dodává.   Nenechte si proto ujít, přestože skromné, ale o nic méně významné výročí jednoho z velkolepých lidí, kteří se v královském věnném městě Polička narodili.   Více na www.cbmpolicka.cz  

Přečíst více

PAPÍROVÉ BETLÉMY A ROZKLÁDACÍ KNIHY VOJTĚCHA KUBAŠTY

03. 12. 2020 - 03. 01. 2021
Centrum Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička)

Jak mnohotvárný a zábavný může být list papíru! Zvlášť v rukou malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubašty! 14. listopadu 2020 – 3. ledna 2021, výstavní prostory muzea   Jak mnohotvárný a zábavný může být list papíru! Zvlášť v rukou malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubašty (1914-1992). Určitě jste se setkali s jeho prostorovými knížkami nebo betlémy zpracovanými technikou „pop up“. Stačí jeden pohyb ruky, knížka se otevře a do prostoru se zvedne celá kulisa i s postavami. Některé scény navíc obsahují pohyblivé prvky. Jádrem výstavy budou rozkládací papírové betlémy V. Kubašty. Pro srovnání budou vystaveny i jiné, vystřihované papírové jesličky. Dále uvidíte velké množství obrázkových knih, především pohádek, které byly vydávány v 60. a 70. letech 20. století. Výrobu několika příběhů dokonce Kubaštovi zadalo „Walt Disney studio“. V menší míře ukážeme autorovy pohlednice nebo reklamní letáky. Výstava je zapůjčena od sběratele J. V. Marouška. Aby všichni návštěvníci mohli zažívat úžas z toho, že jedním otevřením knížka „vyroste“ a příběh živě promluví, připravili jsme kopie vystavených knížek, které si vezmou do ruky.   OTEVÍRACÍ DOBA v adventu a o vánočních svátcích: 3. 12. – 23. 12. od 9.00 – 12.00, 12.30 – 16.00 hod.  so + ne od 12.30 do 16.00 hod. 24. 12. 2020 – zavřeno 25. – 30. 12. od 13.00 – 17.00 hod. 31. 12. 2020 – 1. 1. 2021 – zavřeno 2. – 3. 1. 2021 od 13.00 – 17.00 hod.

Přečíst více

POLIČSKÉ MUZEUM PŘIPRAVILO PRO VEŘEJNOST TVOŘIVÉ VÁNOČNÍ BALÍČKY


Centrum Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička)

Kvůli zrušení plánovaných vánočních dílen se muzeum rozhodlo připravit balíčky s potřebným materiálem a návodem k výrobě TRADIČNÍHO VÁNOČNÍHO VRKOČE a PAPÍROVÉHO STVOŘENÍ, které si lze zakoupit a dekorace si podle návodu doma vyrobit. Ač muzeum v Poličce respektuje vládní nařízení, snaží se zároveň najít cestu ke svým malým i velkým návštěvníkům a to i přes zavřené dveře. V této nesnadné době se snaží dostat do rodin alespoň malé rozptýlení a nádech nadcházející vánoční atmosféry. Je potřeba zůstat aktivní, učit se a zkoušet nové i osvědčené věci.   „I když je muzeum stále zavřené, snažíme se najít způsob, jak zůstat s lidmi v kontaktu. Jelikož se nám díky epidemické situaci nepodařilo uskutečnit plánované zahájení vánoční výstavy PAPÍROVÉ BETLÉMY A ROZKLÁDACÍ KNIHY VOJTĚCHA KUBAŠTY tvořivou dílnou, připravili jsme balíčky s potřebným materiálem a návodem. Letos bylo v plánu PAPÍROVÉ STVOŘENÍ, kdy jednoduchým pravidelným skládáním stránek staré knížky nebo časopisu vytvoří prostorová dekorace či anděl. Balíček bude možné koupit v muzeu od 16. 11. 2020 do 3. 1. 2021. Při uzavření muzea je nutno se domluvit telefonicky předem na číslech 733 712 503, 461 723 855 nebo na emailu zavoralova@muzeum.policka.org. Cena za balíček je pouhých 10,- Kč,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.   „Zároveň se to týká také každoroční a veřejností oblíbené dílny TRADIČNÍ VÁNOČNÍ VRKOČE, kdy se vyrábí dekorace na stůl ze sušených plodů, jenž vám podle tradice, přinesou domů lásku, úrodu, štěstí a hlavně zdraví. Balíčky s komponenty za 30,- Kč bude též možno zakoupit v muzeu,“ dodává.   Neváhejte a přineste si domů trochu té vánoční atmosféry.   Více na www.cbmpolicka.cz

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.