Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava Nizozemí v řádech a vyznamenáních / Od Zlatého rouna po současnost

Dietrichsteinský palác (Moravské zemské muzeum)

22. 5. – 30. 8. 2015 / Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno

Výstava je součástí mezinárodního projektu Kulturní dědictví císaře Karla V. a je věnována 200. výročí vzniku Nizozemského království.                                
 
Výstava představuje řády a vyznamenání ve formě nositelných dekorací počínaje vrcholným středověkem až po současnost. Úvod výstavy je věnován časům rytířů a rytířských řádů, především Řádu zlatého rouna, jehož zakladatelem byl burgundský vévoda Filip Dobrý (1419-1467). Další část výstavy je věnována období od r. 1477 do 1815 (Nizozemská revoluce, Válka o španělské dědictví a Rakouské Nizozemí, Francouzská revoluce a její důsledky pro okolní státy). Další období představuje vznik Nizozemského království a prezentaci jednotlivých řádů spolu s panovníkem, který jej založil. Většina exponátů je zapůjčena z Muzea kancléřství nizozemských řádů v paláci Het Loo, Apeldoorn (Nizozemí), a je v České republice vystavena vůbec poprvé. 
 
Výstava se koná pod záštitou velvyslance Nizozemského království v České republice J. E. pana Eduarda W. V. M. Hoekse, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a primátora statutárního města Brna Petra Vokřála.
 
 
 
Foto: Jan Cága, MZM.
 

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.