Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

70 let muzea

Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

04. 05. 2022 - 19. 06. 2022

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve 3. 5. 2022 od 17 hodin na slavnostní zahájení výstavy 70 let muzea. Součástí vernisáže bude kulturní program, který zajišťuje ZUŠ Kralovice.

Výstava, která bude k vidění do 19. 6. 2022 v refektáři, připomíná sedmdesátiletou existenci muzea v Mariánské Týnici výběrem unikátních předmětů získaných během uplynulých let do svých fondů. 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Noc kostelů


Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve veřejnost na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 2. 6. 2023 od 19 hodin. V rámci projektu Noci kostelů přiblížíme formou komentovaných prohlídek pohnutou historii areálu, která vyústila ve zdařilou záchranu. Součástí programu bude dále prezentace zcela nové akvizice ornátů poskytnutých muzeu. Od 19–23 hodin bude zpřístupněný kostel Zvěstování Panně Marii, západní a východní ambit - vstup západním ambitem z parkoviště. Prohlídky je možno absolvovat individuálně, či vyčkat na komentovanou prohlídku s historikem Mgr. et Mgr. Pavlem Benešem - odborným pracovníkem Centra baroka. Komentované prohlídky: od 20–21 hodin od 22–23 hodin

Přečíst více

Barokní podvečer v Mariánské Týnici


Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve 10. 6. 2023 od 17 hodin na akci Barokní podvečer v Mariánské Týnici, který se koná k poctě architekta Jana Blažeje Santiniho–Aichela. PROGRAM: 17:00 hodin (hospitium) Zahájení Vernisáž výstavy Santini Immortalis  (výstava studentských prací ateliéru doc. akad. mal. Ditty Jiřičkové z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni) 17: 30 hodin (západní ambit) Vernisáž autorské výstavy Centra baroka Architektura Jana Blažeje Santiniho–Aichela v západních Čechách 17:45 hodin (západní ambit) Představení piva Santini (speciální várka z pivovaru Chříč) 18:00 hodin (západní ambit) Občerstvení 18:15 hodin (kostel Zvěstování Panně Marii) Pocta Santinimu: Barokní hudba a tanec na počest 300. výročí velkého architekta Účinkují: Filip Dvořák – cembalo, Jan Hádek – barokní housle, Hartig Ensemble - Tance a balety tří století pod vedením prof. Heleny Kazárové Baroko bylo plné pohybu, který byl usměrňován vnitřním řádem, který se snažil spojit člověka s tím, co ho přesahovalo. Možná proto se k tomuto konceptu stále vracíme se snahou do něj více proniknout. Jedinečné propojení racionality se světem smyslového vnímání má co říci i dnešním lidem, neboť někde mezi sférou rozumu a citu se ukrývá naše duchovno. Santini tomu velmi dobře rozuměl. 19:15 hodin (kostel Zvěstování Panně Marii) Komentovaná prohlídka kostela a ambitů s průvodci v replikách barokních oděvů 20:00 hodin Zakončení před hlavním průčelím Web akce ZDE.

Přečíst více

Putování za hvězdou III.


Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Centrum baroka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve u příležitosti výročí barokního architekta Jana Blažeje Santiniho–Aichela na třetí konvoj za poznáním Santiniho architektury, který se uskuteční v sobotu 17. června od 14 hodin. Exkurzi Putování za hvězdou aneb konvoj za poznáním Santiniho architektury III. povede Mgr. et Mgr. Pavel Beneš. Trasa představí hospodářské dvory na území někdejšího klášterního panství plaských cisterciáků. Exkurzi zahájíme v hospodářském dvoře Sechutice, který je příkladem starší, v baroku doplněné koncepce významně propojené s kulturní krajinou. Následovat bude prohlídka nejznámějšího Santiniho hospodářského dvora Hubenov, kde plně využil svoji tvůrčí invenci. Třetí zastávkou bude dvůr Kalec, založený na půdorysu deltoidu, který zaujímá badatele i po staletích. Akce proběhne formou komentovaných prohlídek památek. Přesun mezi lokalitami bude vlastními auty účastníků (případně sdílením vozu po domluvě). Vstupné: dvůr Hubenov 80 Kč/osoba ostatní dvory dobrovolné vstupné Rezervace nutná na tel. čísle 373 396 410 v otevírací době muzea (Út–Ne 9–18 hod).

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.