Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Archeologické léto 2023 - Podzemní velitelství z období studené války Ondřejov

Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve 20. 8. 2023 na archeologickou procházku do podzemního velitelství z období studené války v Ondřejově.

Místo srazu a parkování je u brány před turistickou ubytovnou pod Ondřejovem. Vstup do podzemí je na vlastní nebezpečí.
Baterku sebou, v podzemním objektu není funkční elektřina.

Prohlídky se konají v 13 hodin, 14.30 hodin a 16 hodin.
Archeologická procházka je bezplatná, je však nutné si prohlídku rezervovat na stránkách Archeologického ústavu: ZDE.

Bývalý areál vojenských kasáren VÚ 5625 Mladotice (katastrální území: Ondřejov, okr. Plzeň-sever) je místo kdysi přísně tajné. Oficiálně zde byl za minulého režimu sklad Červeného kříže, ale ve skutečnosti se jednalo o záložní stanoviště 10. letecké armády. Na první pohled areál vypadá jako rekreační středisko. Bylo to však jen maskování pro přísně utajovaný podzemní bunkr. Objekt byl skutečně tajný, v případě války a zničení velitelského stanoviště v Hradci Králové, by zde byli schopní převzít velení.
Seznámíme se s areálem a projdeme si podzemní komplex vojenského bunkru. Systém podzemních chodeb byl vyražen ve skále a vybudován pomocí železobetonových prefabrikátů a betonu. Samotný podzemní komplex, který ve vojenských plánech nesl označení S-6, tvoří celkem tři hlavní tunely, z nich odbočuje několik tunelů menších. Vnitřně je prostor rozdělen do několika sekcí, které bylo možné uzavřít. Největší část objektu je tvořena mapovými sály a planžety, kde se zakreslovaly pozice letadel. Nedílnou součástí všech pracovišť jsou i stanoviště pro spojaře. Centrem objektu je samozřejmě sál bojového velení.
Zdejší útvar byl zrušen v roce 1992. Armáda areál definitivně opustila v roce 1996. V současné době areál vlastní obec Pláně a areál není běžně veřejně přístupný.

Web akce ZDE.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Tradice folkloru na severním Plzeňsku

06. 09. 2023 - 04. 11. 2023
Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na zahájení výstavy Tradice folkloru na severním Plzeňsku, které se koná 6. 9. 2023 od 18 hodin v refektáři. Vernisáž hudebně tematicky doprovodí folklorní soubor Úsměv z Horní Břízy. Lidová kultura a folklor si i na severním Plzeňsku dokázaly vždy získat řadu nadšených příznivců. První národopisná výstava byla v Kralovicích uspořádána už v roce 1894 jako příprava na velkou Národopisnou výstavu českoslovanskou, konanou v Praze o rok později. Zájem o lidovou hudbu a tanec v první polovině 20. století našel podporu pod ochrannými křídly Sokola, v dalších desetiletích se rozvinul do početné řady folklorních souborů, zaštítěných podnikovými organizacemi regionu. Výstava představí okamžiky jak zasuté historie, tak stále trvající tradice. Připomene rovněž 65 let od založení souboru Úsměv z Horní Břízy, 50 leté výročí Máje (nyní z Blatnice) a další stále aktivní soubory z Chrástu a  Plachtína, se kterými se můžeme setkat na vystoupeních nejen v rámci našeho regionu, ale i na dalších místech. Prezentovány budou i již zaniklé soubory: kralovický lidový a další působící při STS Kralovice, chříčský, manětínský a Úsměváček z Třemošné. Součástí výstavy budou kroje, fotografie a získaná ocenění. Výstava potrvá do 4. 11. 2023. Web akce ZDE.

Přečíst více

Noc v muzeu - Střípky ze života Santiniho

22. 09. 2023 - 23. 09. 2023
Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na tradiční Noční prohlídky s podtitulem Střípky ze života Santiniho. Expozice muzea v Mariánské Týnici se po dva večery promění v divadelní scénu, na které se odehraje poutavý životní příběh předního barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Těšit se můžete na výkony herců divadelního souboru Tyl z Čisté. Na jednotlivá představení je nutná rezervace na telefonním čísle 373 396 410 - rezervace bude spuštěna v průběhu měsíce září.  Web akce ZDE.  

Přečíst více

Článek II., Jiří Šimáček, Ján Lastomírsky

01. 08. 2023 - 30. 09. 2023
Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

V novém výstavním prostoru Hospitia je od 1. 8. 2023 k vidění výstava komiksů Článek II., Jiří Šimáček, Ján Lastomírsky. Komiksová výstava s názvem Článek II. je projektem připravovaným scénáristou J. Šimáčkem a kreslířem J. Lastomírským. Budou vystaveny komiksové kresby, jejichž hlavní dějovou linku tvoří historicky známé události od příchodu Heydricha do Prahy, příprava a výsadek skupiny Anthropoid, atentát na Heydricha a následný teror na území protektorátu. Autorská prezentace výstavy kreseb Jána Lastomírského za přítomnosti autorů komiksu a kurátorky výstavy se koná 20. 8. od 15:30 hodin. V pokladně muzea možnost zakoupení komiksu. Web akce ZDE.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.