Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Noc kostelů

Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve veřejnost na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 2. 6. 2023 od 19 hodin.

V rámci projektu Noci kostelů přiblížíme formou komentovaných prohlídek pohnutou historii areálu, která vyústila ve zdařilou záchranu. Součástí programu bude dále prezentace zcela nové akvizice ornátů poskytnutých muzeu.

Od 19–23 hodin bude zpřístupněný kostel Zvěstování Panně Marii, západní a východní ambit - vstup západním ambitem z parkoviště. Prohlídky je možno absolvovat individuálně, či vyčkat na komentovanou prohlídku s historikem Mgr. et Mgr. Pavlem Benešem - odborným pracovníkem Centra baroka.

Komentované prohlídky:

  • od 20–21 hodin
  • od 22–23 hodin

Vyhledat muzeum


Aktuality

Vladivoj Havlíček. Retrospektiva / obrazy a kresby

09. 04. 2024 - 02. 06. 2024
Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na zahájení výstavy Vladivoj Havlíček - Retrospektiva / obrazy a kresby, které se koná 9. 4. 2024 od 17:00 v refektáři. V kulturním programu vystoupí interpreti ZUŠ Kralovice. Výtvarné vzdělání získal soukromým studiem ve výtvarných kurzech vynikajícího plzeňského malíře a pedagoga Jiřího Patery. Ten kultivoval smysl pro harmonickou traktaci obrazové plochy, měl silný vliv na další tvorbu, která byla zaměřena především na malbu a kresbu. V 80. letech převažovala figurální tématika s patrným existenciálním podtextem, v následujících letech tvorba směřuje k soustředěnému projevu, který pracuje s jemně tónovanými vrstvenými plochami, tematizujícími princip neohraničených pravidelných struktur univerzálního řádu. Samostatně vystavuje od počátku 80. let – Plzeň, Plasy, Beroun, Cheb, Praha. V 90. letech otevřel v Plzni soukromou galerii Trigon Gallery, zaměřenou na tvorbu českých autorů od r. 1990 do současnosti. Výstava potrvá do 2. 6. 2024. Web akce ZDE.  

Přečíst více

Putování za hvězdou aneb konvoj za poznáním Santiniho architektury I.


Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Centrum baroka Muzea a galerie severního Plzeňska zve na čtyři exkurze formou konvoje. První Putování za hvězdou aneb konvoj za poznáním Santiniho architektury se koná v sobotu 20. 4. 2024. Exkurzi povede Mgr. et Mgr. Pavel Beneš. Trasa bude zaměřena na stěžejní stavby architekta Jana Blažeje Santiniho–Aichela (1677–1723) pro někdejší cisterciácký klášter v Plasích – klášterní areál, proboštství s poutním kostelem v Mariánské Týnici a kapli Jména Panny Marie v Mladoticích. Akce proběhne formou komentovaných prohlídek památek. Přesun mezi lokalitami bude vlastními auty účastníků (případně sdílením vozu po domluvě s jeho majitelem). Další konvoje za poznáním Santiniho architektury se uskuteční vždy v sobotu, a to 25. května (kaple a kostely), 22. června (hospodářské dvory) a 19. října (Kladruby a okolí). Kapacita účastníků konvoje omezena. Prosím respektujte maximální počet 50 účastníků. Rezervace nutná na tel. čísle: 373 396 410 v otevírací době muzea.  Web akce ZDE.

Přečíst více

Audience


Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Představení jednoaktové hry Václava Havla Audience v podání členů Divadelního souboru Tyl Čistá se koná 30. 4. 2024 od 17:00 v Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici. V lockdownu nacvičili a hrají: Ferdinand Vaněk - Vladimír Vácha Sládek - Daniel Váhala Hudba: Svatováclavský chorál (Thema a improvizace) Šimon Váhala varhany v kostele sv. Václava Čistá Vstupné dobrovolné. Web akce ZDE.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.