Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Kouzlo svatých obrázků

Hlavní budova muzea (Muzeum hlavního města Prahy)

09. 12. 2017 - 02. 04. 2018

Výstava Kouzlo svatých obrázků představují specifický pramen poznání náboženského života v Čechách nejen v průběhu rekatolizace v druhé polovině 17. a v 18. století, ale i v období po josefínských náboženských reformách a napoleonských válkách.

Svaté obrázky nám umožňují nejen vhled do proměn náboženských představ věřících vrstev obyvatelstva, ale zachycují i proměny výtvarného stylu. V uvedeném obdobní představovaly prakticky jediné médium přinášející vizuální a někdy i textovou informaci o vzhledu širokými vrstvami uctívaných kultovních předmětů a objektů lidové zbožnosti, spojených se zázraky a boží milostí. Stávaly se součástí výzdoby domácností, byly zakládány do modlitebních knížek a dávány zemřelým do rakví.

 Období první poloviny 19. století je možno nazvat „zlatou dobou“ tisku a výroby svatých obrázků v Praze. Zákaz dovozu drobné devoční grafiky do zemí habsburské monarchie z roku 1801 vedl k prudkému nárůstu počtu nově zakládaných tiskařských dílen aprovozoven, jejichž produkce pokrývala potřeby řady poutních míst nejen v Čechách, ale i v okolních zemích. Mezi nejvýznamnější pražské tiskaře svatých obrázků a jiných drobných devocionálií první poloviny 19. století patřili zejména Petr Bohmann, Jan Pachmayer, Václav Hoffmann, Dominik Maulini, Josef Hora, Josef Koppe, Josef Rudl, Martin Hegenwald, Zikmund Rudl a mnozí další. V Praze se tiskem svatých obrázků zabývalo okolo šedesáti tiskařů a tiskařských dílen. Závěr konjunktury tisku a výroby svatých obrázků v Praze spadá do šedesátých let 19. století, kdy v rámci rostoucí konkurence zanikala řada malých pražských tiskáren a centrum tisku a výroby devoční grafiky, včetně svatých obrázků, se postupně přesunulo do vydavatelských domů v Rakousku, Německu a Francii.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.