Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Muzejní noc na Špilberku

Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)

19. 05. 2018

Muzejní noc na Špilberku v sobotu 19. května se celá odehraje v duchu osmičkových výročí, nesoustředí se jen na výročí 20. století, ale připomene i události starší historie. Program na nádvořích a kurtinách se bude týkat 400. výročí začátku třicetileté války a 370. výročí podepsání Vestfálského míru.

Hrad se ocitne v polovině 17. století, nádvoří ožijí jarmarkem se stylovým programem, dobovou hudbou, potulnými komedianty a vojenskou přehlídkou, prostranství se zaplní lidmi v historických kostýmech. Vystoupení šermířská, hudební, divadelní i taneční, kejklíři, žonglérské dílny pro děti i dospělé, ohně, soutěže pro děti, jezdci na koních. Na hradbách se utáboří rakouská a švédská armáda i s koňmi. O pořádek a bezpečnost se postarají členové hradní stráže.

Připraveny budou stánky s cukrovinkami, pro dospělé se otevřou dobové hospůdky a občerstvení. Tradičním prvkem muzejní noci bude ochutnávka jihomoravských vín, kterou připraví Moravská banka vín a také stanoviště s dalekohledy Hvězdárny a planetária Brno na jihozápadním bastionu.

Budou otevřeny i vybrané stálé expozice a výstavy.

Jejich prohlídka bude doplněna o vzdělávací hru, která propojí jednotlivá místa a zároveň provede návštěvníka dalšími tzv. osmičkovými výročími. Na trase hry uvnitř hradu se návštěvníci dostanou do let 1848, 1928, 1938, 1948, 1968. Hra se bude skládat ze stanovišť s interaktivními úkoly či kvízy, které se tematicky budou vztahovat ke klíčovým reáliím výše uvedených let, dvě stanoviště vždy ke každému roku. Obsluha stanovišť bude oblečena v dobových kostýmech.

Téma osmičkových výročí bude ještě podtrženo dalším doprovodným programem v historických sálech hradu, například kostýmovanou kapelou, která zahraje hity 60. let 20. století nebo divadelními improvizacemi s tématem významných okamžiků dějin ČR ve 20. století. Tradiční místo zaujme i Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola Brno, která zde představí své restaurátorské obory.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.