Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Café Nobel bez kofeinu - Jak invazní druhy škodí přírodě

Muzeum města Ústí nad Labem

VĚDECKÁ KAVÁRNA PRO DĚTI A MLÁDEŽ
DOSPĚLÍ MOHOU PŘIJÍT POUZE V JEJICH DOPROVODU!
Hosté: Barbora Patoková, učitelka a Jiří Patoka, zoolog
Víte, proč se ve dne nesmíme dotýkat bolševníku velkolepého? Víte, co hubí české druhy raků? Víte, proč v některých městech bojují s pouličními gangy papoušků? Za vše mohou takzvané biologické invaze. V rámci „dětské“ varianty Café Nobel Bez kofeinu o nich budou ve čtvrtek 14. března v ústeckém muzeu povídat pedagožka Mgr. Barbora Patoková ze Základní školy sv. Voršily v Praze a zoolog doc. Ing. Jiří Patoka, Ph.D., DiS. z pražské Zemědělské univerzity.
Živočichové a rostliny, které člověk rozšířil mimo jejich domovinu, se mohou začít nekontrolovaně množit a šířit do okolí. Pokud škodí původním druhům, označujeme je právě jako druhy invazní. V rámci přednášky se dozvíte, k čemu lidé tyto druhy využívají, kde se vyskytují, jaké škody mohou způsobit, a jak se proti tomu bránit. Pomoci může každý, dokonce i děti – zapojením do takzvané občanské vědy. Co to je, a jak to souvisí s invazními druhy, to se rovněž dozvíte na této přednášce.
Doporučená rezervace na mailu muzeumusti@muzeumusti.cz.
Dospělí mají přístup pouze v doprovodu malých návštěvníků; bez nich jedině v případě, že nebude naplněna kapacita přednáškového sálu.
Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 10 minut před začátkem pořadu. Pak budou volná místa k dispozici dalším zájemcům.
Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (http://www.ujep.cz/) ve spolupráci s magazínem Planetárium Českého rozhlasu Sever (http://www.rozhlas.cz/planetarium).
Partnerem Café Nobel je nakladatelství Academia (http://www.academia.cz/). Součástí každého Café Nobel je i soutěž o zajímavou publikaci.

Vyhledat muzeum


Aktuality

Expozice Naši Němci


Muzeum města Ústí nad Labem

Nová stálá expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Expozici spravuje Collegium Bohemicum. Nová stálá expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Návštěvník v ní najde místnost věnovanou působení Karla IV., reformačnímu úsilí Čechů i Němců, modernizačním reformám Josefa II. nebo panovníkům habsburského rodu na českém trůně. Ocitne se uprostřed barokního procesí k Janu Nepomuckému, na barikádě v revolučním roce 1848, nahlédne do měšťanského salonu v období biedermeieru, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, vyslechne si rozhovor štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně, zhlédne projekci rodinných filmů ve funkcionalistické vile a na konci si může zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů.Může si prohlédnout díla starých mistrů i obrazy německých modernistických malířů, dopisy Franze Kafky a Maxe Broda nebo prolistovat středověké rukopisy a vzácné tisky. Získá také představu, jak vypadala propaganda politických stran v meziválečném Československu nebo čím procházel člověk označený za Žida, Čecha a Němce v době druhé světové války či těsně po ní. Bude si moci prohlédnout zmenšenou kopii pomníku maršála Radeckého nebo prototyp legendárního motocyklu Čechie, vyráběného též pod značkou Böhmerland. Expozici spravuje Collegium Bohemicum, o. p. s. Vstupné základní 100 Kč | zlevněné 50 Kč | rodinné 200 Kč

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.