Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Duo „Malíři“

Muzeum města Ústí nad Labem

Richard a Vojtěch Šulkovi zahrají a zazpívají egerlandské lidové písně a přednesou texty psané v egerlandském nářečí.

Richard Šulko (Måla Richard), nar. 1960 je poslední autor žijící v České republice, které jeho příběhy, básně a fejetony píše vedle německého jazyka i v Egerlandském nářečí. Při jeho čteních ho doprovází syn Vojtěch hrou na citeru, otec u toho i zpívá.

Společně tvoří „Duo Malíři“ (podle přízviska): otec Richard Šulko (*1960): zpěv v Němčině a Egerlandském nářečí a syn Vojtěch Šulko (*1992): hra na citeru. Šulkovi Jsou zástupci tzv. „Českých Němců“, kteří i po roce 1945 zůstali ve své vlasti. Jméno „Målas-Malíři“ pochází z přízviska rodiny z obce Plachtín na severním Plzeňsku. Zpěv nejen v „egerlanském nářečí“ je doprovázen hrou na citeru. Repertoár tvoří především „egerlandské“ lidové písně doplněné o lidové písně ze sbírky vrchního učitele Wilhelma Langa z Číhané na začátku 20. století. Počátky společného vystupování se datují asi rokem 2010.

V jeden a půl hodinovém komponovaném pořadu se předčítají příběhy, básně a fejetony v němčině a v egerlandském nářečí. Smysl textů je překládán do češtiny a celým programem je rovněž provázeno dvojjazyčně. Jednotlivé textové bloky jsou doplněny zpěvem a hrou na citeru.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Karel Chotek, fotograf s modrou krví

16. 10. 2023 - 28. 04. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Výstava věnovaná tvorbě hraběte Karla Chotka, který ve své době patřil k uznávaným fotografům přelomu 19. a 20. století. Přesto však byla jeho tvorba na dlouhou dobu zapomenuta. Velkobřezenský hrabě patřil ke stovkám šlechticů, které uchvátil vynález fotografie. Na rozdíl od většiny běžných “cvakařů”, což je dobový termín pro řadové majitele levných fotopřístrojů, se vypracoval na úroveň dnes uznávaných fotografů z přelomu 19. a 20. století. Přesto však byla jeho tvorba zapomenuta a jeho jméno se téměř nevyskytuje v odborných publikacích o historii fotografie. Výstava v ústeckém muzeu by to měla alespoň částečně napravit.  

Přečíst více

Expozice Naši Němci


Muzeum města Ústí nad Labem

Nová stálá expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Expozici spravuje Collegium Bohemicum. Nová stálá expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Návštěvník v ní najde místnost věnovanou působení Karla IV., reformačnímu úsilí Čechů i Němců, modernizačním reformám Josefa II. nebo panovníkům habsburského rodu na českém trůně. Ocitne se uprostřed barokního procesí k Janu Nepomuckému, na barikádě v revolučním roce 1848, nahlédne do měšťanského salonu v období biedermeieru, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, vyslechne si rozhovor štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně, zhlédne projekci rodinných filmů ve funkcionalistické vile a na konci si může zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů.Může si prohlédnout díla starých mistrů i obrazy německých modernistických malířů, dopisy Franze Kafky a Maxe Broda nebo prolistovat středověké rukopisy a vzácné tisky. Získá také představu, jak vypadala propaganda politických stran v meziválečném Československu nebo čím procházel člověk označený za Žida, Čecha a Němce v době druhé světové války či těsně po ní. Bude si moci prohlédnout zmenšenou kopii pomníku maršála Radeckého nebo prototyp legendárního motocyklu Čechie, vyráběného též pod značkou Böhmerland. Expozici spravuje Collegium Bohemicum, o. p. s. Vstupné základní 100 Kč | zlevněné 50 Kč | rodinné 200 Kč

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.