Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Proměny krajiny údolí Labe

Muzeum města Ústí nad Labem

Přednáška doc. Mgr. Pavla Rašky, Ph.D. a Mgr. Viléma Zábranského, Ph.D z Univerzity JEP o jedinečném krajinném fenoménu Labského údolí se koná 30. 3. 2023 od 17 h.

Labské údolí v Českém středohoří je jedinečným krajinným fenoménem, který je právem předmětem státní ochrany přírody a krajiny. Dnešní podoba labského koryta a okolí je často výsledkem inženýrských zásahů, které sice dodaly území charakteristický ráz, často ale též poškodily jeho přírodní hodnoty. Přednáší doc. Mgr. Pavel Raška, Ph.D. a Mgr. Vilém Zábranský, Ph.D. Po přednášce následuje komentovaná prohlídka výstavy Poklad na stříbrném Labi.

Vstupné 50 Kč


Vyhledat muzeum


Aktuality

Bezpečná hnízdiště nejen pro rarohy

14. 03. 2024 - 21. 04. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Výstava ukončující projekt zaměřený na vytvoření stovky bezpečných hnízdišť pro raroha velkého představuje tohoto vzácného dravce a základní projektové aktivity. Rarohů je v České republice jen několik párů a hnízdní podložky instalované na sloupy vysokého napětí udělají jistě radost nejen jim, ale i řadě dalších druhů. K vidění tak bude i sokol stěhovavý, krkavec velký, ostříž lesní, poštolka obecná či kalous ušatý.

Přečíst více

Karel Chotek, fotograf s modrou krví

16. 10. 2023 - 28. 04. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Výstava věnovaná tvorbě hraběte Karla Chotka, který ve své době patřil k uznávaným fotografům přelomu 19. a 20. století. Přesto však byla jeho tvorba na dlouhou dobu zapomenuta. Velkobřezenský hrabě patřil ke stovkám šlechticů, které uchvátil vynález fotografie. Na rozdíl od většiny běžných “cvakařů”, což je dobový termín pro řadové majitele levných fotopřístrojů, se vypracoval na úroveň dnes uznávaných fotografů z přelomu 19. a 20. století. Přesto však byla jeho tvorba zapomenuta a jeho jméno se téměř nevyskytuje v odborných publikacích o historii fotografie. Výstava v ústeckém muzeu by to měla alespoň částečně napravit.  

Přečíst více

Expozice Naši Němci


Muzeum města Ústí nad Labem

Nová stálá expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Expozici spravuje Collegium Bohemicum. Nová stálá expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Návštěvník v ní najde místnost věnovanou působení Karla IV., reformačnímu úsilí Čechů i Němců, modernizačním reformám Josefa II. nebo panovníkům habsburského rodu na českém trůně. Ocitne se uprostřed barokního procesí k Janu Nepomuckému, na barikádě v revolučním roce 1848, nahlédne do měšťanského salonu v období biedermeieru, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, vyslechne si rozhovor štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně, zhlédne projekci rodinných filmů ve funkcionalistické vile a na konci si může zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů.Může si prohlédnout díla starých mistrů i obrazy německých modernistických malířů, dopisy Franze Kafky a Maxe Broda nebo prolistovat středověké rukopisy a vzácné tisky. Získá také představu, jak vypadala propaganda politických stran v meziválečném Československu nebo čím procházel člověk označený za Žida, Čecha a Němce v době druhé světové války či těsně po ní. Bude si moci prohlédnout zmenšenou kopii pomníku maršála Radeckého nebo prototyp legendárního motocyklu Čechie, vyráběného též pod značkou Böhmerland. Expozici spravuje Collegium Bohemicum, o. p. s. Vstupné základní 100 Kč | zlevněné 50 Kč | rodinné 200 Kč

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.