Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava "Válka na silnicích a mostech"

Muzeum silnic (Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka)

26. 06. 2015 - 31. 12. 2015

Pohled na naše silnice, ulice, náměstí a silniční mosty v letech 1938 - 1945.

    Naše cesty, sinice, náměstí i ulice se ve válečných konfliktech často stávaly středem pozornosti jak útočníků, tak i obránců. Byly němými svědky přechodů vojenských jednotek a přepravy vojenské techniky, byly ničeny postupujícími i ustupujícími vojsky, narušovány leteckými bombami. Po nich prchalo civilní obyvatelstvo, na svou často poslední cestu se po nich vydávaly židovské rodiny, hnány po nich byly oběti pochodů smrti. Ulice i náměstí obcí a měst byly demonstrací síly vítězů i potupy poražených, místem podpory i protestů, otevřených střetů a bojů a místem posledních životních okamžiků vzbouřenců i utlačovatelů.

       Na výstavě se mohou návštěvníci seznámit například s budováním dálnic v letech 1938 až 1943(české Baťovy dálnice, německé Hitlerovy  dálnice nebo Sudetské dálnice), dálkové silnice Plzeň – Moravská Ostrava či s výstavbou jedné  z naší nejkrásnější mostní stavby – Podolského mostu. V rámci připomenutí prvorepublikových a protektorátních dopravních předpisů a značení bude možné se dovědět, jak to vlastně u nás bylo se zavedením pravostranného provozu. Tragický rok 1938 připomenou mj. osudy našich orientačních hraničních sloupů a závor, které stály na hraničních přechodech, odhodlání  i smutek je zobrazen na fotografiích pochodujících  československých vojáků, kteří chtěli v době mobilizace na konci září 1938 bránit svou vlast a poté museli bez boje po Mnichovské dohodě její pohraničí opustit. Nadšení je vidět na tvářích německého obyvatelstva vítajícího německou armádu - své „osvoboditele“  a zejména svého Vůdce Adolfa Hitlera při jeho triumfální cestě pohraničím na začátku října 1938.

      Konec republiky, okleštěné územními požadavky Německa, Polska a Maďarska a vytvořením Slovenského štátu,  se naplnil v březnu 1939, kdy po cestách a silnicích německá vojska dojela až na Hradčany, kde Hitler vyhlásil Protektorát Čechy a Morava. Z pohnutého života za protektorátu určitě zaujmou ukázky protektorátních peněz – 10haléřové mince a  stokorunové bankovky s motivem Karlova mostu, který se objevil i na tehdejších poštovních známkách, podobně jako Bechyňský most.  Osudy židovského obyvatelstva připomene  tzv. balíková připouštěcí známka  s motivem silnice do Terezína, kterou oprávnění odesilatelé  lepili přímo na  balíčky adresované do ghetta Terezín. Na dobových fotografiích a pohlednicích náměstí a mostů našich měst si připomeneme, že je v mnoha případech čekalo nejen přejmenování po nových vládcích, ale že se na nich uskutečnila řada manifestací, přehlídek, na jedné atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a na ulici „U Prašného mostu“ skončil život jednoho z významných představitelů protifašistického ilegálního odboje štábního kapitána Václava Morávka.

    Osudy našich mostů, silnic a ulic měst těžce poznamenaly také nálety spojeneckých  bombardérů, které ve snaze ničit průmyslové objekty vyrábějící pro německou armádu, často zasáhly také obytné čtvrti s civilním obyvatelstvem. Pro mosty bylo nejtěžším obdobím jaro 1945, kdy v té době na západ ustupující německá armáda ničila jeden most za druhým, aby zpomalila postup Rudé armády. Květnová povstání nejen v Praze, ale v dalších moravských a českých městech, byla ve znamení pouličních bojů, stavění barikád v ulicích i na mostech. Závěr výstavy je věnován osvobozování Čech a Moravy sovětskou  a americkou armádou, jejich vítání českým obyvatelstvem a závěrečným oslavám konce války na našem území.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

CHEMOPLAST Brno Zdravě i hravě

22. 05. 2024 - 06. 09. 2024
Muzeum silnic (Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka)

Chemoplast Brno hravě i zdravě - exkluzivní expozičně - herní výstava na retro vlně nabízí ze světově největší soukromé sbírky mapující historickou osu portfolia výrobních artiklů "Chemoplast Brno" - někdejšího zakladatele a výrobce prvotních sad CHEVA, ale obecně stavebnic, her, skládaček, hraček, cvrnkacích fotbalů, táhlových hokejů, deskových her na cesty, nábytku pro panenky, dětského programu hraček na pískoviště, domácích potřeb aj. Výstava je  doplněna o autorská díla z české stavebnice CHEVA od zakladatele a patrona projektu Svět kostiček® Ing. arch. Petra Šimra,  mezi která se řadí budovy různorodé české i zahraniční architektury. V dětské herně v předsálí se představí kostky stavebnic CHEVA®, CHEVA BIMBO®, ale také například cvrnkací fotbal ze souboru stolních a společenských her.   

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.