Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Křehká krása porcelánu: Herend

Ostravské muzeum

20. 07. 2017 - 10. 09. 2017

Herend. Tento název je dnes již světoznámý a znamená jediné – výjimečnost ručně vyráběného porcelánu, dokonalost, kvalitu, tradici, ale také inovaci. K tomu však vedla dlouhá cesta ...

V 19. století patřilo vlastnictví porcelánu k výsadám aristokracie. Úzkostně chráněný porcelán, který se dostal do Evropy Hedvábnou stezkou, dokázala neuvěřitelně detailně a s uměleckým citem nahradit firma Herend s tehdejším ředitelem Fischerem Mórem. Pod jeho vedením se rozvíjel malý podnik, který v roce 1826 založil Stingl Vince vyučený ve vídeňské porcelánce. Roku 1851 na první světové výstavě v Londýně si anglická královna Viktorie, okouzlená motivy pivoněk s hravými motýli, objednala velkou soupravu s tímto vzorem. Památku na tuto významnou událost si dodnes Herend uchovává v podobě nejznámějšího motivu – Viktorie, který představujeme i na této výstavě v celém jeho vývoji.

Vyhledat muzeum


Aktuality

Mykologická poradna Ostravského muzea

15. 05. 2023 - 30. 10. 2023
Ostravské muzeum

Od května do října je pro Vás vždy v pondělí od 15:00 do 16:30 připravena houbařská poradna. Najdete ji v přízemí Ostravského muzea a svou radou Vám pomohou RNDr. Vít Balner a Mgr. Michal Graca.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.