Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Setkání s Pamětí národa pro seniory, studenty a širokou veřejnost

Ostravské muzeum

přednáška Christie Falhauer PRVNÍ VELITEL PRVNÍ TVRZE – Životní příběh velitele tvrze Smolkov, pplk. Ladislava Honce úterý 16. května v 16 hodin

Ostravské muzeum, Paměť národa Moravskoslezský kraj a Slezské zemské muzeum Vás zvou na přednášku Christie Falhauer

PRVNÍ VELITEL PRVNÍ TVRZE – Životní příběh velitele tvrze Smolkov, pplk. Ladislava Honce

úterý 16. května v 16 hodin

Christie Falhauer představí životní příběh kutnohorského rodáka, rakousko-uherského vojáka, československého legionáře v Rusku, prvorepublikového důstojníka, protektorátního úředníka a druhoválečného odbojáře Ladislava Honce, který se v létě roku 1938 stal velitelem vůbec první budované tvrze v rámci československého opevnění – tvrze SMOLKOV nad Hájem ve Slezsku. Pod jeho velením se v září 1938 nikdy nedokončený rozsáhlý komplex povrchových objektů a podzemních chodeb připravoval k obraně proti stále více hrozícímu vpádu německých vojsk do Československa.

Christie Falhauer vystudovala cestovní ruch a posléze obor Geovědní a montánní turismus na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TU Ostrava. V minulosti pracovala v Dolní oblasti Vítkovice, od roku 2018 je však zaměstnána ve Slezském zemském muzeu, na pracovišti Národního památníku II. světové války v Hrabyni. Zde se věnuje organizaci běžného návštěvnického provozu, provádění skupin, ale také přednáškové činnosti v rozsahu svého vlastního výzkumu, který zahrnuje vznik, existenci a praktický život vojáků a důstojníků v hraničářských jednotkách a také dokumentaci konkrétních životních osudů příslušníků těchto útvarů. Je rovněž spoluautorkou publikace: "Za linií: Prostor hraničářského pluku 4, část první: Kasárny" z roku 2019.

Setkání s Pamětí národa podporuje statutární město Ostrava.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Mykologická poradna Ostravského muzea

15. 05. 2023 - 30. 10. 2023
Ostravské muzeum

Od května do října je pro Vás vždy v pondělí od 15:00 do 16:30 připravena houbařská poradna. Najdete ji v přízemí Ostravského muzea a svou radou Vám pomohou RNDr. Vít Balner a Mgr. Michal Graca.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.