Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Čechoslováci v bitvě o Británii Mezinárodní putovní výstava v Podřipském muzeu

Podřipské muzeum

05. 01. 2016 - 25. 03. 2016

 V létě 2015 uplynulo 75 let od vzniku tří československých perutí  RAF – dvou stíhacích a jedné bombardovací.Výročí připomíná mezinárodní putovní výstava, jejíž verze v českém jazyce vznikla díky podpoře českých partnerů a která bude od úterý 5. ledna do konce března 2016 k viděni i v roudnickém Podřipském muzeu.

Výstava popisuje cesty budoucích letců do Británie přes Polsko, střední východ či Francii. Bohatá obrazová dokumentace zachycuje život československých příslušníků RAF od 30. let 20. století, kteří v této době zahajovali vojenskou kariéru. Důvodem pro odchod do zahraničí se stala Mnichovská dohoda a proto se rozhodli k cestě do exilu, vstupu do RAF a boji v jednotlivých československých perutích. Není opomenut ani jejich návrat a prvotní euforie, ale ani komunistická perzekuce a porevoluční rehabilitace. Obsaženy jsou také informace o internačním táboře ve Svatobořicích, kde byli vězněni rodinní příslušníci účastníků zahraničního odboje, stejně tak těžko pochopitelný popis perzekucí, ilustrovaný fotografiemi z vazby, dopisy z táborů nucených prací a popisy osudů některých obětí komunistického režimu. Na tomto místě připomeňme roudnického rodáka Eduarda Šimona, jenž se nedávno stal díky válečným zásluhám v 311. čs. peruti čestným občanem města Roudnice. Nechybí ani připomenutí lidických mužů, kteří se nemohli a nesměli vrátit do znovuobnoveních Lidic. Významná část výstavy přibližuje snahy o rehabilitaci letců v 60. letech, filmy o našich letcích v RAF, desítky odhalených památníků a další.

Zahájení výstavy proběhlo 6. 5. 2015 v kostele St. Ethelbert v East Wrethamu kde ji za deset dní navštívilo 400 osob, včetně rodinných příslušníků bývalých letců RAF. Druhým zastavením bylo bývalé letiště Catterick, dnes základna Royal Artillery a posléze Tain, kostel St. Duthuse. V průběhu srpna byla instalována ve Spitfire and Hurricane Memorial Museum v Manstonu a naposled na mezinárodním letišti v Exeteru.

Realizátorem výstavy je klub vojenské historie 276th Sqdn. RAF (re-enacted) o.s. Jedná se o nejstarší klub vojenské historie ve střední Evropě se sídlem v Praze a působností v celé ČR , který se činností zaměřuje pouze na RAF a WAAF. Je rovněž autorem akcí jako Setkání nebeských jezdců (http://jezdci.valka.cz), akce Trhovokameničtí Židé a příslušníci RAF, v jejímž rámci byl, mimo jiné, odhalen památník příslušníkům RAF a obětem holocaustu z Trhové Kamenice. Podílel se rovněž na několika hraných dokumentech a výstavách.

Výstavní projekt je pořádán pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana, ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, ministra obrany Martina Stropnického, arcibiskupa pražského kardinála Dominika Duky, velitele vzdušných sil AČR gen. Libora Štefánka a hejtmanů několika krajů.  


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.