Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

České středohoří - země hradů

Podřipské muzeum

15. 01. 2016 - 24. 03. 2016

 Od pátku 15. ledna je ke shlédnutí v Podřipském muzeu další putovní výstava věnovaná tématice hradů. Výstava navazuje na předchozí úspěšnou ukázku historie husitského fortifikačního umění, která posloužila nejen návštěvníkům muzea, ale zastala úlohu doplňku výuky pro žáky základních škol a posluchače U3V. Obě výstavy pochází z dílny zapsaného spolku "Hrady Českého středohoří, z.s.", který představuje sdružení měst a obcí ležících přímo v Českém středohoří. Mezi hlavní náplň činnosti patří výzkum, revitalizace, provozní činnost a propagace hradů, zámků a tvrzí s cílem zintenzivnit turistický ruch v regionu České středohoří.

Výstava se kromě části složené z roll-upů skládá též z videoprojekce zachycující virtuální modely hradů v podobě před a po rekonstrukci. Jmenovat lze například hrady Panna, Košťálov a Oltářík. Další zajímavost přináší vystavený model hradu Skalka, který zhotovili žáci roudnické ZŠ Školní pod vedením pedagoga Davida Mikoláše. Model získal 2. místo v soutěži pro základní školy v kraji Českého středohoří, která proběhla v období podzim – jaro 2015.

Naší společným záměrem je též motivace k návštěvě velmi blízkého místa, které je v povědomí zafixované především jako místo s neopakovatelnou atmosférou přírodních útvarů v podobě rozmanitých čedičových uskupení a biotopu v němž žijí ohrožené a chráněné druhy rostlin a živočichů. Zříceniny však představují i dávno zapomenutá místa v nichž se odehrávají nejstarší české pověsti. Výstava, která bude otevřena v Podřipském muzeu do 24. března 2016 tak může široké veřejnosti poskytnout inspiraci k jarním výletům.

V rámci výstavy bude 4. února od 17. hodiny probíhat v Podřipském muzeu také přednáška archeologa Milana Sýkory z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.