Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Světla starověku

Podřipské muzeum

Roudnické Podřipské muzeum se připojilo ke kulturním programům pořádaným u příležitosti Mezinárodního roku světla 2015 a ve čtvrtek 5. listopadu otevřelo výstavu starověkých keramických lamp.

            Lampy patřily v antickém starověku k nepostradatelným předmětům každodenního života. Lidé ke svícení používali systém světla pocházejícího z plamene, jenž využíval smočený knot v palivu na olejové bázi. Přičemž s tímto způsobem svícení se setkáváme až do současnosti. Návštěvníci se mohou seznámit s prvky výroby a tvarovými odlišnostmi typickými pro římské období až po zhruba prvních pět století nového letopočtu. Lampy jsou zdobeny výjevy ze všedního života, ale i  mytologickými motivy a souboji gladiátorů. Některé lampy jsou opatřeny na dnech značkou výrobní dílny.

Výstava je složená z 24 kusů originálů antických keramických lamp a nachází se v muzejní expozici antické skulptury ze sbírky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Všechny vystavené lampy jsou součástí sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, nyní dočasné uložené v Podřipském muzeu.

            V rámci  doprovodného programu k výstavě patří i nabídka komentovaných prohlídek pro širokou veřejnost. Zde se seznámíte s vývojem výrobního procesu a tvaru, ale i s kompletním popisem výzdoby. První prohlídka proběhla v pátek 6. 11. pro skupinu studentů z pražské Katolické teologické fakulty. V případě zájmu nás kontaktujte na emailu: podripskemuzeum@seznam.cz nebo na tel: 416 810 761. Výstava potrvá do konce ledna 2016.

            Těšíme se na vaši návštěvu!

 

Martin Trefný

Podřipské muzeum


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.