Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Štola Halíře

Ohodnoťte muzeum

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Nová halířská štola, která byla vyražena při posledním velkém geologickém průzkumu v jílovského revíru. Představuje ukázku moderních hornických prací a narozdíl od ostatních štol provozovaných muzeem má bezbariérový přístup.


0,0
Celkový dojem z muzea

Štola Halíe

Ražba zdejší štoly vedené z údolí Turyňského potoka proběhla v létech 1949 – 1950 v rámci průzkumu celého jílovského zlatonosného revíru. Ve stejné době byla v západní části Halířů zpřístupněna stará štola ražená směrem na východ z údolí Chotouňského potoka. Zmáhání staré štoly neposkytlo žádné zajímavé výsledky. Nová halířská štola, která svou délkou cca 270 m otevřela celé žilné pásmo, podfárala rozsáhlé povrchové zbytky, možná středověkých prací. Zastihla staré dobývky na dvou paralelních křemenných žilách sz. – jv. směru.

Mocnosti žil ponechaných mezi dobývkami byly velmi malé, pouze ojediněle přes 10 cm. Průzkumnou štolou byla zastižena i další křemenná žíla shodného směru, neporušená starými pracemi, která místy prokazovala obsahy zlata až v desítkách g/t. Její mocnost však byla nepatrná, většinou pouze několik cm. Vzhledem k malé mocnosti žil byla celá oblast Halířského pásma vyhodnocena jako neperspektivní a průzkumné práce tu byly v roce 1951 ukončeny.

Vzhledem k zachovalosti podzemních prostorů (bez větších závalů), nepřítomnosti podzemních vod a pěkným ukázkám starých prací, které byly štolou zastiženy, vybralo Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Novou halířskou štolu ke zpřístupnění veřejnosti. Svou roli sehrálo také krásně zachované pinkoviště na hřbetu Halířů, výhodná poloha při značených turistických cestách na okraji nejhezčího lesního komplexu v blízkém okolí Prahy – Hornopožárského lesa.

Otevírací doba

DUBEN - ŘÍJEN: Sobota, neděle a svátky: 10 – 17 hod

Poslední prohlídka vždy v 16 hod.

MIMO PROVOZNÍ DOBU pouze pro předem objednané skupiny (minimální výše vstupného je 320 Kč - tedy 4x celé vstupné nebo 8x snížené). Mimo pondělí.

VSTUPNÉ 80 Kč dospělí, 40 Kč zlevněné (děti, studenti, senioři)

 

www.facbook.com/muzemjilove

Zaměření: technické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Štola Halíře
Pohoří
254 01 Pohoří
GPS: 49.884194539107, 14.513539149611

Telefon:

+420241950791

Oficiální stránky muzea:

http://www.muzeumjilove.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
0,0
Lidé v muzeu
0,0
Služby návštěvníkům
0,0
Doprovodné akce
0,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (0)
0,0
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.