Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

NOC KOSTELŮ 2015

Barokní areál Vraclav (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Barokní kostel sv. Mikuláše se letos oficiálně zapojí do festivalu Noc kostelů 2015, která se uskuteční v pátek 29. května. Programem ožije celý Barokní areál již od 14:00 hodin odpoledne. Tématem pro letošní rok se stane slavná lázeňská minulost.

Zábava je připravena pro rodiny s dětmi, které si zahrají o sladké ceny ve hře s poustevníkem Františkem a společně s rodiči si mohou vyrobit bylinný čaj nebo bylinnou koupel v tvořivé dílně Síla bylinek. Po celý den bude otevřena nová výstava Lázeňství a léčitelství v proudu času i kostel sv. Mikuláše s unikátní památkou barokního sochařství - Křížovou cestou z Hedče. Nebude chybět ani lázeňské popíjení „zázračné vraclavské vody“ a jako v každých dobrých lázních si návštěvníci vedle relaxace těla mohou dopřát i osvěžení ducha. V 18:00 hodin obzory návštěvníků rozšíří přednáška památkářky Kateřiny Křížkovské s názvem Lázeňství jako kulturní fenomén českého baroka. O hudební zábavu v lázních se postarají dva koncerty smíšeného pěvěckého sboru Musica da Chiesa od 19:30 a od 20:30 hodin. Za nočního šera se mohou návštěvníci pokochat pohledem na hru světel a stínů při netradičním osvětlení kostela i pramene se „zázračnou“ vodou.

Podrobný program naleznete na www.nockostelu.cz, na stránkách vysokomýtské farnosti, která převzala duchovní záštitu nad vraclavskou Nocí kostelů 2015, i na webových a facebookových stránkách muzea.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Tisíciletá Vraclav

01. 05. 2022 - 30. 09. 2022
Barokní areál Vraclav (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Od prvního května se opět otevírá barokní areál bývalých lázní, poustevny a kostela sv. Mikuláše ve Vraclavi. Návštěvníci se budou moci nechat pohltit barokním uměním, či poznat dějiny starobylé obce Vraclavi. V budově lázní bude otevřena expozice s titulem „Tisíciletá Vraclav“ provázející návštěvníky formou archeologických a historických exponátů a fotografií dlouhou historií vsi, která vstoupila do dějin jako místo, kde začalo v roce 1108 vraždění rodu Vršovců, o němž se zmiňuje Kosmas ve své kronice. Tento příběh je zde představen zábavnou formou prostřednictvím velkého nástěnného komiksu. Opomenuta zde ale není ani lázeňská a poutní tradice místa spojená se zázračnou svatomikulášskou studánkou. Zdejší lázeňská a poutní tradice sahá až do 17. století. Nejstarší památku celého souboru staveb zde představuje roubená fráterka se zvoničkou, která sloužila jako obydlí poustevníka starajícího se o lázně. Skutečnou dominantou areálu je však vrcholně barokní kostel sv. Mikuláše s instalací dřevěných barokních soch pocházejících z kapliček poutní cesty ke klášteru na Hoře Matky Boží u Králík, umístěných zde od roku 1986.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.