Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Podpisy známých osobností

Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Prostory Regionálního muzea ve Vysoké Mýta zaplní od poloviny září výstava unikátní kolekce autogramů českých i zahraničních osobností.

Několik set podpisů zapůjčili dva sběratelé – Jiří Hanibal z Ostravy a Radoslav Roubínek z Českých Heřmanic, jejichž sbírky obsahují celou řadu zajímavých jmen.
Vedle mnoha herců (např. Charles Chaplin, Steve McQueen, Gregory Peck, Jean Gabin, Louis de Funés) se zde objeví také astronauti (mezi jinými Neil Armstrong, Jurij Gagarin), hudební skladatelé (také Leonard Bernstein, Jaroslav Ježek), zpěváci (mimo jiné Elvis Presley, Ella Fitzgeraldová), státníci (třeba Muammar Kaddáfi, Richard Nixon), sportovci (Pepi Bican, Usain Bolt), spisovatelé, cestovatelé a mnozí další. Krom opravdu proslavených jmen zde budou zastoupeny autogramy také „zcela obyčejných lidí“, kteří jsou ovšem něčím zajímaví. Jde například o Mathiase Rusta, kterému se podařilo roku 1987 i přes vojenská bezpečnostní opatření přistát na Rudém náměstí v Moskvě nebo Bustera Edwardse, protagonistu velké vlakové loupeže. V interaktivní části nebude chybět ani možnost vyzkoušet si přiřazení podpisů k dané osobnosti.

Vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 13. 9. od 14.00.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Svět mechanických hraček

22. 06. 2021 - 12. 09. 2021
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Výstava pro celou rodinu představí historické mechanické hračky z 20. a 30. let minulého století ze sbírky Muzea technických hraček. Den po letním slunovratu se otevře v muzeu prázdninová výstava pro celé rodiny. Představí se na ní historické mechanické hračky z 20. a 30. let minulého století ze sbírky velvarského Muzea technických hraček. Výstava zavede do světa nejrůznější typů kovových a dřevěných stavebnic, dětských her, plechových mechanických hraček a loutkových kočárků, především československé a německé výroby. Vedle technických hraček pro kluky a tatínky poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem nebudou chybět ani hračky určené malým hospodyňkám, které jistě potěší také maminky – jako jsou panenky, kočárky, pokojíčky, nádobíčko, obchůdky, šicí strojky a jiné. Většina těchto hraček je i dnes stále funkční, jako například koupelnička s porcelánovými panenkami opatřená nádržkami na vodu nebo plechový sporáček na lihový kahánek. Představené exponáty dokumentují velmi kvalitní dobovou produkci hraček tehdy známých československých firem, které obstály i v silné konkurenci světově proslulých výrobců MÄRKLIN a BING. Mezi vystavenými exponáty je zastoupena první kovová stavebnice vyrobená v Československu pod názvem INVENTOR – předchůdce legendární stavebnice MERKUR – nebo dnes téměř neznámé stavebnice EDISON, ARCHIMEDES a VAŠEK, dětské modely parních strojů, plechových automobilů, lodí, letadel, vláčků i tramvají. Za pozornost stojí také soubor československých parních strojů LASTRA, funkční lokomobily na parní pohon, pohyblivé tancující postavičky na klíček od německé firmy SCHUCO, žertovné mechanické hračky LEHMANN nebo dětské promítačky s kolekcí obrázkových pohádek. Expozici doplňují vojenské hračky vyrobené v Československu, Německu, Francii a USA, jako jsou tanky, bitevní lodě, ponorky, válečná letadla, polní děla, protiletadlová obrana, vojáčci a jiná vojenská technika. Mezi unikáty bezesporu patří první pryžové hračky, které byly v předválečném Československu spojené s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů BAŤA, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček. Zvláště hodnotná je největší sbírka „nezranitelné armády“ gumových vojáčků u nás. Návštěvníkům výstavy se tak otevírá velký svět technických a mechanických hraček, které zaplnily výlohy hračkářských obchodů před více než osmdesáti lety.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.