Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Za svitu loučí (představení souboru pověstí z okolí Vysokého Mýta)

Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

13. 01. 2019 - 31. 01. 2019

Výstava představí originální listiny souboru pověstí z okolí Vysokého Mýta.

Rukopis Antonína Hlineckého (1858 – 1938), rodáka z nedaleké Skutče zůstal od roku 1925 uložen v archivu vysokomýtského muzea. Před nedávnem došlo k přepisu dílka a k rozšíření pověstí v něm sepsaných do okolích příslušných lokalit širšího vysokomýtska. K rukopisu se vztahují dvě složky doprovodných materiálů – slohové práce školních dítek. Antonín Hlinecký, profesí pedagog a později školní inspektor, totiž spatřoval veliký smysl v sbírání místních skazek, své žáčky opakovaně nabádal k takové činnosti. Další pověsti pak pro Hlineckého sbírali přátelé.

Výstava v přednáškovém sále Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě představí nejen rukopis ale také další podklady k dílu a archivní materiály týkají se regionální historie.
Vzhledem k citlivosti originálních archiválií bude výstava kratší, než bývá v muzeu obvyklé.

Místo tradiční vernisáže nabízíme návštěvníkům v neděli 13. ledna 2019 od 15.00 do 17.00 hodin zpřístupnění veřejné čítárny – pouze tento den budou k nahlédnutí některá díla Antonína Hlineckého a další tituly s tématem pověstí.

Pro objednané školní skupiny je připraven doprovodný program. Žáci se seznámí s pověstmi, způsoby jejich vzniku a šíření mezi generacemi. Množství takto získaných informací a vyplněný pracovní list, který jim zůstane, může sloužit jako impulz pro studenty i pedagogy dále pracovat s materiály a podnítit k vlastnímu bádání.

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Českomoravské pomezí na cestách… aneb když ještě nebyly kreditky

23. 06. 2019 - 01. 09. 2019
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Výstava umístěná v přednáškové místnosti muzea představuje soubor fotografií mincí z archeologických nálezů našeho regionu. Výstava umístěná v přednáškové místnosti muzea představuje soubor fotografií mincí z archeologických nálezů našeho regionu. I když osudy jednotlivých mincí neznáme, můžeme v nich tušit příběhy. Kolika rukama asi prošly, než zmizely na několik století v zemi? Vytratil je zde snad místní obchodníček nebo se naopak jednalo o kupce přijíždějícího z dalekých zemí? Jaké cesty zavedly jejich majitele do blízkosti našeho města?....

Přečíst více

HRAČKY 1850 – 1950 (Dětský svět zapomenutých her)

02. 07. 2019 - 04. 10. 2019
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Fascinující kolekce hraček pro holky i kluky sběratelů Miroslava Smahy a Michala Widenského. Mechanické hračky jako zmenšené modely vynálezů technického pokroku, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, dětské promítačky „Laterna magica“ a nejstarší kinematograf k promítání prvních filmů, modely parních strojů a starých automobilů, dřevěné i kovové stavebnice, kostky, skládačky a oblíbené společenské hry, loutkové kočárky, pokojíčky pro panenky a dětské obchůdky, plyšové i textilní hračky, pohyblivé postavičky, tancující zvířátka, brouci a komické figurky na klíček, plechové vláčky na pérový a elektrický pohon a mnoho dalších hraček oblíbených v časech Rakousko-Uherské monarchie a první Československé republiky. Nebudou chybět ani dobové letáky, ceníky a reklamy výrobců hraček. Interaktivní součásti výstavy bude dílna s kovovou stavebnici Merkur, poznávací hra pro nejmenší návštěvníky (hledání správných odpovědí na otázky k vystaveným exponátům), promítání historických filmů s animovanými pohádkami, původně určených pro dětské kinematografy. Součástí programu slavnostního otevření v úterý 2. července 2019 bude v 16 hod. pohádka o Šípkové Růžence v provedení divadla Mopeadd, na 17 hod. autoři výstavy připravili komentovanou prohlídku výstavy s ukázkami funkce mechanických hraček.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.