Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Vycházka s archeologem – Hrádníky u Chocně

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Sraz účastníků bude ve 13:00 na autobusovém nádraží ve Vysokém Mýtě, předpokládaný návrat do 18:00.

Letošní vycházka s archeologem se uskuteční první říjnovou sobotu. Tentokrát bude cílem lokalita Hrádníky u Chocně, k. ú. Zářecká Lhota. Zde se nachází pravěké hradiště z pozdní doby bronzové a vrcholně středověký hrádek. O středověkém opevnění jsme do nedávna neměli prakticky žádné informace, průzkum v nedávné době přinesl celou řadu nálezů, z nichž některé jsou dosti neobvyklé a podstatným způsobem přispívají k představě o době vzniku a trvání hrádku.

Poznámka na okraj: Autobus se až na lokalitu nedostane, je potřeba počítat s tím, že se půjde tak 2 km tam a totéž zpět pěšky. A tyto lokality bývají zpravidla na kopcích

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Automobil dříve a dnes

01. 05. 2022 - 30. 03. 2023
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Výstava představí jednotlivé díly automobilu od karoserie, přes motor až po maličkosti jako jsou stěrače, zámky do dveří a otvírání okének. Část exponátů je pohyblivých a nabízí srovnání, jak jednotlivé součásti fungovaly dříve a jak fungují dnes. Výstava vás seznámí s historickou i současnou konstrukcí karoserií automobilů a pokrokem při jejich výrobě. Vše začalo kočárem, do kterého byl vsazen spalovací motor, a tak vznikl první automobil. Postupným vývojem se konstrukce vozidel měnila z automobilů kočárových typů přes oplechovanou výdřevu připevněnou na šasi až po dnešní samonosnou karoserii. Dále se můžete dozvědět, jak funguje spalovací motor, převodovka či řízení. Výstava bude k vidění od 1. 5. 2022 do 30. 3. 2023.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.