Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

XVII. ročník cestovatelského festivalu OKOLO SVĚTA

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

22. 11. 2021 - 26. 11. 2021

V posledním listopadovém týdnu proběhne již XVII. ročník cestovatelského festivalu Okolo světa, který nás opět přenese za dobrodružstvím do vzdálených zemí. Začátky přednášek jsou vždy v 18 hod.

PROGRAM

Pondělí 22. 11. 2021

Petr Kosek - Continental Divide Trail – 4500 km pěšky Skalistými horami

V USA je více než desítka dlouhých, několikaměsíčních trailů, Continental Divide Trail je bez debaty nejdelší a nejnáročnější - vede po nejvyšších hřebenech skalistých hor napříč kontinentem od Mexika po Kanadu. Pouště, sníh, nadmořská výška, požáry, sucho, chřestýši, medvědi... čekali jsme to náročné, ale skutečnost během 5ti měsíců na trailu se ukázala brutálnější - těch necelých 5000 km nás s manželkou prověřilo ve všech směrech a pokaždé na maximum.

Naše promítání není jen o místech, kterými jsme prošli, ani nemá boží videa... je hlavně o tom, co můžete na takhle dlouhém treku zažít, o úžasných, inspirativních lidech, které potkáváte, o úplně jiném životě...

 

Úterý 23. 11. 2021

Slávek Král - Stopařův průvodce zeměkoulí

Slávek Král cestuje už 9 let. Dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. Nastopoval přes 300 000 km po více než 86 zemích světa. V listopadu vyšla Slávkova první kniha „Stopařův průvodce zeměkoulí“, ve které najdete ty nejzajímavější, nejbláznivější a nejextrémnější příběhy.
Nebaví ho sedět doma, a tak jezdí na výlety. Během 7 výletů navštívil 8 divů světa, pracoval v 19 státech, dobrovolničil na víc než 40 místech a navštívil 86 zemí. Stopnul si autobus, sanitku, pohřební auto, motorky, lodě, drogový dealery, policisty, koně i letadlo.

 

Středa 24. 11. 2021

Viktorie Hlaváčková - Albánie: země plná příběhů

Viktorka se vydala na dvou a půl měsíční cestu po západním Balkánu. Po celou dobu se nedělo nic zvláštního, dokud nepřekročila albánskou hranici. Jako by v ten moment vešla do říše divů, začal se odehrávat jeden příběh za druhým. Během šesti týdnů objela celou zemi dokola částečně stopem, částečně přešla pěšky. Na pozadí fantastické horské krajiny se potýkala s nepřízní počasí, s pasteveckými psy i místní pohostinností, která leckdy přesáhla míru snesitelnosti. Byla hostem v mnoha domácnostech, stopla si osla, spala v jeskyni, potkala spoustu medvědích stop i ochutnala místní kuchyni… a aby ji neunesla mafie, unesl ji jeden z řidičů, které si stopla. Zemí, kde se dodnes udržuje zvykové právo, jehož součástí je krevní msta a urputná pohostinnost, velící nenechat poutníka přes noc venku, se navzdory všem drobným nepříjemnostem nechala okouzlit natolik, že by tam nejradši zůstala dodnes.

 

Čtvrtek 25. 11. 2021

Michal Tyl a Jana Tylová Výpravy na sever: Aljašský Brooks Range a Lov velryb v eskymácké vesničce Kaktovik

Pohoří Brooks Range je podle dostupných informací nejsevernějším významným pohořím na světě. Michal a Jan Tylovi se rozhodli v těchto divokých horách, kde nefungují žádné komunikační přístroje, podniknout devítidenní trek a dojít do eskymácké vesničky Anaktuvuk Pass.

V druhé části večera se přesuneme do vesničky Kaktovik. Místní Eskymáci jako původní obyvatelé Aljašky mají právo k ulovení tří velryb ročně. My se na tento lov a následnou hostinu ledních medvědů prostřednictvím fotografií podíváme.

 

Pátek 26. 11. 2021

Martin Šíl - Namibie – pouštní kráska

Země, která nabízí neobyčejné přírodní krásy, vstřícné a přátelské lidi a poutavou minulost. Najdete v ní druhý největší kaňon světa, nejvyšší dunu světa i největší meteorit na světě. Kromě legendárního parku Etosha nebo dunových polí Sossuvlei vás mohou více než nadchnout rudé útesy Waterberge tyčící se dvě stě metrů nad okolní plání, či údolí Twyfelfontein se stovkami skalních rytin. Jedna z nejmladších zemí Afriky je pro cestovatele nejen lákavá, ale i více než vstřícná.

 

Přednášky jsou vždy od 18 hod. v přednáškové místnosti muzea.

 

Změna programu vyhrazena

www.muzeum-myto.cz


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.